banner39

Hükümet ve DİSK'ten iki ayrı 1 Mayıs açıklaması

Çalışma Bakanı, dünkü Taksim olayları nedeniyle işçilerin gerçek sorunlarının konuşulmadığını, bunun sorumluluğunun sendikalarda olduğunu söyledi. DİSK ise dünkü olaylarda polisin provokatörlük yaptığını savundu

İşçi-Memur-Emekli 02.05.2014, 15:56 02.05.2014, 15:56
Hükümet ve DİSK'ten iki ayrı 1 Mayıs açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, 1 Mayıs'taki görüntülerin Türkiye'ye yakışmadığını, bunları emekçilerin de hak etmediğini söylerken; DİSK'ten yapılan açıklamada dünkü eylemlerde sivil polislerin provokatörlük yaptığı ileri sürüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yaşanan olaylardaki görüntülerin Türkiye'ye yakışmadığını ifade ederek, bunları emekçilerin de hak etmediğini belirtti.

Çelik, iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi konusunun ele alınacağı VII. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı hakkında bilgi verdiği basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çeşitli illerde yaşanan gerginliklere ve müdahalelere ilişkin soru üzerine Çelik, bir kez daha emekçilerin bayramını kutladığını belirterek, 1 Mayıs'ın tabu olmaktan çıktığını ve uzun tartışmaların ardından 2009'da tatil ilan edildiğini anlattı.

"Taksim'e gitmezsek bayram olmaz" diye bir anlayışı doğru bulmadığını ifade eden Çelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü bir alanla sınırlı kılmanın doğru olmadığını söyledi.  Sendikaların, dün 1 Mayıs 1977'de yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için Taksim'de Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı'na çelenklerini koyduklarını aktaran Çelik, İstanbul'un çeşitli yerlerinde ve meydanlarda, emekçinin ve çalışanların sorunlarının dile gelmesini arzuladıklarını kaydetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Niyet neydi bilemiyorum. Bazılarının niyetini çok net gördük. Diyabakır'da, Kayseri'de, Kadıköy'de toplandılar, dertlerini, sorunlarını haykırdılar. Türkiye'nin dört bir tarafında huzur içinde kutlandı. Ama bir kaç yerde yaşanan huzursuzluğu da hepimiz gördük. Vali'nin açıklamasına göre, yaklaşık 100 kişinin yaralandığını öğrendik. Yazık. Bayram günü bu görüntüler, Türkiye'ye yakışmıyor. Emekçilerin de hak ettiği bir görüntü olmadığını vurgulamak istiyorum. Israrla 'Taksim' diyen sendikalarla görüşmelerimiz var. Kendileriyle 1 Mayıs öncesinde görüştük, bu ısrarın doğru olmadığını söyledik. Ama onlar ısrarla devam ettiler, 'ille de Taksim' dediler. Dün bazı olumsuz görüntüleri Türkiye'ye yaşattılar."

SENDİKALARIN SORUMLULUĞU

Bu toplantının iş sağlığı ve güvenliği konusunda düzenlendiğini ifade eden Çelik, "İş kazalarında 100 bin işçide 17 işçi ölürken, şu anda 6 işçi hayatını kaybediyor" dedi.

Bunun olumlu bir gelişme olduğunu ancak sayının daha da azalması gerektiğini belirten Çelik, şöyle devam etti: "Burada hükümetin, bakanlığın sorumluluğu var da sendikaların sorumluluğu yok mu? Israrla 'Taksim' diyen sendikalara seslenmek istiyorum. İşçilerden birisi hayatını kaybettiği zaman bar bar bağırıyoruz. Peki, işçinin hayatını kaybetmemesi için sendikalar, işçiden aldıkları aidatlarının ne kadarını iş sağlığı ve güvenliği eğitimini için harcamışlardır? Ne kadar eğitim düzenlemişlerdir de işçinin önüne bir yol haritası koymuşlardır? Bir iş yerinde iş verene karşı mücadelelerinde ne zaman iş sağlığı ve güvenliği konusunda 'Bu iş yerinde sıkıntılar yaşanıyor' diye o iş yerinde oturmuş pazarlık yapmış, işçinin ölüm ve meslek hastalığına yakalanmasını engelleyecek bir mücadele içine girmişlerdir? Yoksa yalnız ücret mi konuşmuşlardır? Bizim derdimiz sorunları çözmek. Sendikacılık yalnız Taksim demek değil. Yalnız ücret sendikacılığı değil. Sendikacılık, emekçilerin, çalışanların sorunları oturup konuşup, 1 Mayıs bayramını da fırsat bilerek, 'Bu sorunlara nasıl çözüm buluruz' diye kafa yormaktır, öneriler, teklifler getirmektir."

DİSK: SİVİL POLİSLER PROVOKATÖRLÜK YAPTI

1 Mayıs'ın ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko da açıklama yaptı. Tüm dünyanın 1 Mayısı bayram havasında yaşadığını söyleyen Beko, "Sadece Kamboçya ve Türkiye’de polis halka savaş açtı. İstanbul’da 1977 yılında yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizi anmak için yapacağımız törene barbarca saldırıya tüm dünya şahit oldu" ifadesini kullandı.

DİSK Başkanı Beko, ayrıca gözaltına alınanlara işkence edildiğini iddia etti. Beko, tek tip elbise giyen ve sırt çantası taşıyan sivil polislerin provokatörlük yaptığını da öne sürdü.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?