banner15

Hükümette '657' hazırlığı

Hükümet, memurlara iş güvencesi getiren 657 sayılı yasayı değiştirmeyi planlıyor; memurlar ise düzenlemeye karşı çıkıyor

Hükümette '657' hazırlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin 'paralel yapı'ya mensup memurlardan kurtulması için memura iş garantisi sağlayan '657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Halen memurun işten atılabilmesi için terör ya da yüz kızartıcı suç işlemiş olması gerekiyor. Yeni yasayla devlet, işini yapmıyor deyip memuru atacak.

Hükümet, kamu çalışma yaşamına yönelik dört yıllık bir eylem planı hazırladı. Radikal önlem paketi devlette çalışan işçi ve memurların çalışma hayatını kökten değiştirecek. Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı düzenlemelerle 657 Sayılı Yasa değiştirilecek. Memurlara bazı hakların getirildiği çalışmayla, iş garantisi uygulamasına son verilecek.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Başkanı Mürsel Turbay, hükümetin, tehditvari bir tutumla kamu çalışanlarının iş güvencesini yok etmeye çalıştığını belirterek, “Yanlış personel rejimlerinin cezasının memurlara kesilmesini kabul etmiyoruz. Memurun iş güvencesini elinden alacak her türlü girişimi reddediyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35