İGİAD'ın asgari ücreti 1,630 lira

İGİAD Asgarî Geçim Ücreti Tespit Komisyonu, İstanbul şartlarında bir aile için asgari geçim ücretini 1,630 lira olarak belirledi

İGİAD'ın asgari ücreti 1,630 lira

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesi 2014 yılı için 1,630 TL olarak belirlendi.

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği İGİAD Asgarî Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu, her yıl Aralık ayında yaptığı bir araştırma ile İstanbul şartlarında iki çocuklu bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan asgari ücret seviyesini tespit ediyor.

Bir ailenin toplam giderlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin prim, ikramiye, yardım gibi yan ödemeler dâhil olmak üzere toplam 1,630 TL kazanması gerektiği tespitinde bulundu.

Tespit edilen AGÜ rakamlarının, SGK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içermediği belirtilen açıklamada, bu rakamın, evli ve iki çocuklu bir iş görene verilmesi gereken asgarî geçim ücreti tutarı olarak işverenlere tavsiye edildiği vurgulandı.

İGİAD, iş dünyasına alternatif olarak sunduğu ve reel rakamlarla hesaplanan AGÜ'yü pratikte uygulanması ya da uygulama yönünde gayret gösterilmesi için tüm işverenlere tavsiyede bulundu. Açıklamada, işverenlerin bu ücret seviyesini işletmelerinde uygulayabilmeleri için hükümetin iş gören maliyetini işveren lehine çevirecek düzenlemelerde bulunması gerektiği belirtildi.

İGİAD'IN ÖRNEK SİSTEMİ

İGİAD'ın işçi-işveren ilişkisiyle ilgili örnek olabilecek nitelikte bir uygulaması bulunuyor. Söz konusu uygulamada, dernek üyesi işadamlarına yaptırım olarak asgari ücret belirleniyor. İstanbul'da bir ailenin geçineceği kadar belirlenen limit, tüm dernek üyelerine bildiriliyor. Derneğe üye olan tüm işverenler, belirlenen limitte asgari ücret ödemeyi kabul ediyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 11:39
banner53
YORUM EKLE

banner39