banner39

İki yılda 2 milyon istihdam hedefi

Geçtiğimiz yıl 850 bin genci işe yerleştirme hedefini koyan İŞKUR, yıl bitmeden bu rakamı aştı. Yeni dönemde ise iki yılda 2 milyon istihdam hedeflendi

İşçi-Memur-Emekli 01.01.2016, 10:21 01.01.2016, 10:21
İki yılda 2 milyon istihdam hedefi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye İş Kurumu da (İŞKUR) işe yerleştirmede rekor kırdı. Kurum, 2015 yılı için öngördüğü 850 bin kişilik istihdam hedefini aşarak yılın son 11 ayında 950 bine yakın kişiyi işgücüne kattı.

İŞKUR istihdam yelpazesini genişletiyor. İşsizler için açık işleri etkinleştirip, temel ve mesleki becerileri geliştirme programlarını artırıyor.

Sabah'ta yer alan habere göre, önümüzdeki iki yıllık dönemde de yaklaşık 2 milyon istihdam artışı hedefleniyor. Yeni dönemde de istihdam teşvikleri artırılırken, prim indirimi gibi desteklere kaynak aktarımı sürecek. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi iki üç saatlik işler yaygınlaştırılacak.

İş ve yatırım ortamı geliştirilirken, KOBİ desteklerinde genç girişimcilere öncelik veriliyor. İşletmeler 2018'e kadar 3 milyon kişiyi istihdam edecek. Buna karşılık hükümet de ihracata yönelen işletmelerin küresel pazara erişimini kolaylaştıracak.

İŞKUR, üniversite öğrencilerine de deneyim kazandırmak ve gelir elde etmelerini sağlamak için yeni fırsatlar sunuyor.

Hakkâri'den Edirne'ye kadar tüm illerde iş bulma fırsatı yaratıyor. Gençler yaklaşık bin lira gelir elde ederken, mezun olduklarında da tecrübe kazanmış oluyor. Bu programa katılan gençlerin burs, öğrenim kredileri de kesilmiyor. İş kazası ve meslek hastalığı konusunda genel sağlık sigortası primini de devlet ödüyor. Öte yandan işgücüne katılımı artırmak için istihdam büroları da yeniden yapılandırılıyor. Mesleklere göre sınıflandırmaya gidilen yeni sistemli aranan elemanın bulunması da kolaylaşacak. Part time, kısmi süreli çalışan işçiler de kayıt altına alınacak.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?