banner39

İŞKUR: Her üç işyerinden biri işçi arıyor

İŞKUR verilerine göre, Türkiye genelinde 258 bin 82 kişilik açık iş bulunuyor. Buna ek olarak, Türkiye genelinde 'açık iş oranı' yüzde 4,4 olarak hesaplandı

İşçi-Memur-Emekli 12.09.2013, 15:19 13.09.2013, 07:58
İŞKUR: Her üç işyerinden biri işçi arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)'nun Mayıs ve Haziran aylarında tüm illerde gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Talep Araştırması ile Türkiye genelinde 258 bin 82 kişilik açık iş olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Türkiye genelinde 'açık iş oranı'nın yüzde 4,4 olarak hesaplandığını ifade eden Çelik, 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle istihdamda 263 bin 906 kişilik net artış beklendiğini vurguladı. Çelik, başka bir deyişle, işverenlerin bugüne kıyasla, 31 Aralık 2013 tarihinde istihdamın net olarak yüzde 4,7 artmasını beklediğini dile getirdi.

Bakan Çelik, İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından 2013 Yılı Mayıs ve Haziran aylarında tüm illerde gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Talep Araştırması'nı değerlendirdi. Türkiye genelinde 81 ilde gerçekleştirilen araştırma ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2013 yılı sonunda ve 2014 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlendi.

100 BİNİN ÜZERİNDE İŞYERİ ZİYARET EDİLDİ

Söz konusu araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Bakan Çelik, alan çalışmasının Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı işyerlerinde gerçekleştirildiğini aktardı. Çelik, "Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılan araştırmada 74 ilde tam sayım, 7 ilde ise örneklem yöntemi ile çalışılmıştır. Yani 74 ilde 10+ istihdamlı işyerlerinin tamamı ziyaret edilmiştir. Toplamda 100 bin 852 işyeri bizzat ziyaret edilmiş, bu işyerlerinin 87 bin 719 tanesine ise işyeri bilgi formu uygulanmıştır." diye konuştu.

HER 3 İŞYERİNDEN BİRİNDE AÇIK İŞ BULUNUYOR

Çalışma kapsamında Türkiye genelinde 258 bin 82 kişilik açık iş olduğunun tespit edildiğini, buna ek olarak, Türkiye genelinde 'açık iş oranı' yüzde 4,4 olarak hesaplandığını kaydeden Bakan Çelik, şöyle devam etti:

"Başka bir deyişle, Türkiye genelinde her 100 kişilik kadronun 95,6'sı dolu 4,4'ü ise boş olup doldurulmaya hazırdır. Saha çalışmasında ziyaret edilen işyerlerinin yüzde 29'u, açık işi olduğunu belirtmiştir. Başka bir deyişle, her 3 işyerinden birinin açık işi bulunmaktadır. Türkiye'de ara elemana duyulan ihtiyaç yapılan çalışma ile bir kez daha ortaya konulmuştur. Çalışma kapsamında işverenler tarafından en fazla açık işin; dikiş makinesi operatörü (tekstil), satış elemanı, garson, kaynakçı, güvenlik görevlisi, tornacı, şoför, mobilyacı, elektrikçi, çağrı merkezi görevlisi mesleklerinde olduğu belirtilmiştir. Açık işi olan işyerlerinin öncelikle tercih ettiği beceri mesleğe ilişkin yeterli bilgidir. Açık işi olan her 4 işyerinden 3'ü mevcut açık işi için mesleğe ilişkin yeterli bilgi talep etmektedir. Böylelikle mesleki eğitime olan ihtiyaç bir kez daha ortaya konulmuştur."

Çelik, en fazla açık iş sırasıyla imalat, toptan ve perakende ticaret ile inşaat sektörlerinde olduğunu belirterek, açık işlerin yüzde 44'ü imalat sektöründe bulunduğunu, imalat sektöründe açık iş oranının ise yüzde 5,4 olduğunu dile getirdi. Çelik, başka bir deyişle, imalat sektöründe her 95 çalışanın yanında 5 kişiye daha ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

İŞVERENLERİN YARISI ARADIĞI ELEMANI BULURKEN ZORLANDI

İşgücü Piyasası Talep Araştırması'na katılan işverenlerin, Türkiye genelinde ilk 6 ayda 340 bin 950 kişinin temininde güçlük çekildiğini belirttiğine işaret eden Çelik, şunları söyledi:

"Çalışma kapsamında ziyaret edilen işyerlerinin yüzde 44'ü eleman temininde güçlük çektiğini belirtmiştir. Başka bir deyişle, işverenlerin yaklaşık olarak yarısı işgücü piyasasında aradığı elemanı bulurken zorlanmıştır. Piyasada işverenlerce temininde en fazla güçlük çekilen ilk 5 meslek; dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı şeklinde sıralanmaktadır. Bu mesleklerde eleman ihtiyacı ortaya çıktığında işverenler söz konusu ihtiyaçlarını ya hiç karşılayamamakta ya da bu ihtiyaçlarını karşılarken ciddi şekilde zorlanmaktalardır. Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 60'ı buna sebep olarak ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulunamamasını göstermiştir. Bunun yanında eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 17,5'i buna sebep olarak çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesini, yüzde 15,3'ü de önerilen ücretin az bulunmasın göstermiştir."

İŞVERENLERİN İSTİHDAMDA BÜYÜME BEKLENTİLERİ

Araştırma sonuçlarına göre 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle istihdamda 263 bin 906 kişilik net artış beklendiğini vurgulayan Bakan Çelik, başka bir deyişle, işverenlerin bugüne kıyasla, 31 Aralık 2013 tarihinde istihdamın net olarak yüzde 4,7 artmasını beklediğini ifade etti. Diğer taraftan, 2014 yılı Haziran ayı sonu itibariyle ise 268 bin 334 kişilik net istihdam artışı beklendiğinin altını da çizen Çelik, işverenlerin bugüne kıyasla, 30 Haziran 2014 tarihinde istihdamın net olarak yüzde 4,8 artmasını beklediğini kaydetti.

HER İLE AYRI AYRI İŞGÜCÜ RAPORU

Her ilin ayrı ayrı İşgücü Piyasası Analizi raporlaştırılacağını anlatan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporlarında illerin işgücü piyasaları arz ve talep yönüyle ele alınarak illerin işgücü piyasa yapıları ve işgücü piyasalarının ihtiyaçları ortaya konulacaktır. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır. Önümüzdeki dönemde, İŞKUR tarafından her yıl en az iki defa bu yönde ve bu kapsamda araştırmalar yapılması hedeflenmektedir. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir."

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?