Kendilerini fabrikaya hapseden işçilere polis müdahalesi

Kocaeli'de iş akitleri feshedilen arkadaşları için eylem yapıp üretimi durduran fabrika çalışanlarına polis müdahale etti

Kendilerini fabrikaya hapseden işçilere polis müdahalesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde Vezirçiftliği mevkiinde kurulu ENPAY Fabrikası'nda DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye işçilerin bir süredir devam ettirdiği kendilerini işyerlerine hapsetmeleri ve üretimi durdurma eylemlerinin ardından, işverenin talebi üzerine çevik kuvvet fabrikaya girdi.

Ekipler, işçileri dışarı çıkarttı. Bu arada biri sendika şube başkanı 6 kişi, gözaltına alındı.

Yaklaşık 200 işçinin 6 gündür sürdürdüğü direniş nedeniyle, 4 vardiya çalışması gereken fabrikada üretim durdu. Daha önce iş akitleri feshedilen 25 işçinin işe iadesi için başlatılan direniş nedeniyle işçiler kendilerini fabrikaya hapsedince, tüm uyarılara rağmen dışarı çıkmamaları üzerine işveren Adli mercilere de başvurarak polisten yardım istedi. Birleşik Metal-İş Sendikası yöneticileri de işçilere destek için fabrikaya gelirken çevik kuvvet ekipleri yaptıkları duyurulara rağmen işçiler dışarı çıkmayınca içeriye girdi. Polis içeriye girerken dışarda bekleyen sendikacı ve işçilerle de sert tartışmalar yaşandı. Bu arada bir işçi de yaralandı.

İşçilerin ailelerinin de dışarıda beklediği olaylar sırasında tartışmaların ardından arbede yaşandı. Polis dışarıda bekleyenler arasından aralarında Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı'nın da bulunduğu 6 kişi, polise mukavemetten gözaltına alındı. İçerdeki işçiler ise polise mukavemette bulunmadan dışarı çıktı. Birleşik Metal İş Sendikası yöneticileri mücadelelerine dışarıda devam edeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 09:45
banner53
YORUM EKLE

banner39