banner39

Memur-Sen'den 1 Mayıs bildirisi

Memur-Sen 1 Mayıs dolayısıyla aralarında kıyafet özgürlüğü de olan taleplerini içeren bir bildiri yayınladı

İşçi-Memur-Emekli 30.04.2013, 15:54 30.04.2013, 15:54
Memur-Sen'den 1 Mayıs bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Memur-Sen Konfederasyonu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bazı taleplerini içeren bildiri yayımladı.

Konfederasyon bildirisinde, iş güvencesinin korunması, saygın iş ve insan onuruna yakışır bir ücret anlayışının hakim olması, taşeronlaşmanın son bulması, bütün kamu görevlilerinin kadrolu olması, insanlık dışı bütün çalışma şartlarının ortadan kaldırılması istendi.

Sendikal örgütlenmenin önündeki engel ve yasakların kaldırılması, grev ve siyaset hakkının kamu görevlilerince de kullanılmasını talep eden Memur-Sen, diğer isteklerini de şöyle sıraladı:

"İnancımızın gereği kıyafetlerle kamu hizmeti sunmak, erkek kamu görevlileriyle eşit fırsatlara sahip olmak, çocuklarımızın bakımında destek olacak sosyal hak ve güvenceler istiyoruz. Donanımımızın arttırılmasını sağlayacak eğitim fırsatlarından yararlanmak, aile bütünlüğümüzü korumak, yönetim görevlerine ve kariyer mesleklere atanmada pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Daha iyi çalışma şartlarına sahip olmak, daha iyi hizmet üretmemizi sağlayacak şekilde mevcut engellerin kaldırılmasını, üst düzey görevlere atanmada eşit adaylar konumunda olmak istiyoruz. Emekli maaşlarımızın yükseltilmesini, eş ve çocuk yardımından yararlanmayı, ülkenin geleceğine katkı sunan tecrübeli kitle olarak bize saygı duyulmasını istiyoruz. Evimize aş, çocuklarımıza gelecek sağlayacak iş istiyoruz. Bunun için, devlet istihdamda öncülük yapmasını, istihdam dostu yatırımlar yapmasını bekliyoruz. Kamu görevlisinden, işçisine, devlet kurumlarından sivil topluma kadar her kesimin ve bütün herkesin biz çocuklara, özgür, sivil, demokratik, sosyal hukuk devletini gerçek anlamıyla hayata geçirmiş, kardeşliği, birliği, huzuru, refahı sağlamış bölgesinde lider, dünya ölçeğinde küresel aktör bir Türkiye'yi bize emanet etmelerini istiyoruz. Ülkemizde kardeşlik ikliminin hakim olmasını, terörün son bulmasını, medeniyet değerlerimizin yaşanır olmasını, kimsenin öteki olmamasını, inancımıza saygı duyulmasını, düşüncelerimize tahammül edilmesini, kadın ve erkeğin eşit fırsatlara sahip olmasını, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla vatanın ve milletin bölünmezliği konusunda ortak iradeye sahip olunmasını, bütün bunları hayata geçirecek Yeni Anayasa'nın bir an önce yürürlüğe konulmasını istiyoruz. Dünyada kanın durmasını, dünya nimetlerinin insanlık ailesi tarafından hakça paylaşılmasını, savaşların son bulmasını, emperyalist sömürülerin bitirilmesini, herkesin birbirine saygı duyduğu, Yaradan'dan ötürü yaratılanların hoş görüldüğü bir dünya istiyoruz."

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?