banner39

Sağlık ve eğitimde sınırsız yabancı istihdamı

Meclis'e sunulan yeni tasarıya göre, özellikle sağlık ve eğitim alanında süresiz ve sınırsız yabancı istihdamı ön görülüyor

İşçi-Memur-Emekli 11.02.2015, 10:25 11.02.2015, 10:31
Sağlık ve eğitimde sınırsız yabancı istihdamı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nitelikli yabancı işgücü çekmek için düğmeye basıldı. Bakanlar Kurulu, kamu hariç her meslekte yabancıya bir yıldan başlamak üzere eğitim düzeyi, bilime katkısı ve şirketteki sermaye payı gibi kriterleri dikkate alarak süresiz çalışma izni verebilecek. Bunun için Yabancı İstihdamı Genel Müdürlüğü kurulacak. Yabancı çalışan özellikle sağlık sektörü için gündeme gelmişti.

Habertürk'ün haberine göre, gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan nitelikli yabancı işgücünü çekmek için Türkiye de harekete geçti. Çalışma Bakanlığı bünyesinde bu amaçla Yancı İstihdamı Genel Müdürlüğü kurulacak ve farklı bakanlıklardan bürükratların katılımıyla Yabancı İstihdam Politikası Danışma Kurulu oluşturulacak. Belirlenecek alanlarda istihdam edilecek nitelikli içgücünü Türkiye'ye çekmek için aktif politikalar uygulanacak. Nitelikli işgücüne uzun süreli ya da süresiz çalışma izni verilecek.

KAMU HARİÇ

Bakanlar Kurulu kamu hariç, her meslekte yabancıya süresiz çalışma izni verebilecek. Yabancı istihdamıyla ilgili tasarı Meclis Başkanılığı'na sunuldu. Bu kapsamda, yabancı sağlık personeli, mimar ve mühendis çalışmatırılabilecek.

YABANCI ÖĞRENCİLER DE ÇALIŞABİLECEK

Tasarıya göre Türkiye'de okuyan yükseköğretim öğrencilei de çalışma izni almak kaydıyla çalışabilecek. Yükseköğretim kurumlarında çalışacak yabancı öğretim elemanları ise artık ön izin almak zorunda olacak. TBMM'ye önceki gün akşam saatlerinde sunulan Yabancı İstihdamı Kanunu Tasarısı'na göre Çalışma Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında oluşturlacak Yabancı İstihdam Politikası Danışma Kurulu yılda en az iki kez toplanarak Türkiye'nin yabancı işgücü ihtiyacını tespit edip, bu konuya ilgişkin izlenecek politikaları belirleyecek.

Çıkarılacak kanunla Türkiye'nin nitelikli işgücü ihtiyacı, yetişmiş yabancı işgücü ile karşılanacak. Türkiye'de çlaışmak için başvuruda bulanan yabancılarından sağlık hizmeterinde çalışmak isteyenlere Sağlık Bakanlığı tarafından eğitim alanında çalışmak isteyenlere de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ön izin verilecek. Bakanlar Kurulu, ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, yalnızca Türk vatandaşları tarafından yapılabileceği düzenlenen iş ve mesleklerin yabancılar tarafından da icrasına izin verebilecek. Bakanlar Kurulu ayrıca kısmen veya tamamen yasaklama yoluna da gidebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?