banner39

Suriyelilere 'çalışma kartı' sözü unutuldu

Suriyeli sığınmacıların rahatlıkla iş bulmasını sağlayacak, bazı şehirlerdeki yoğunlaşmadan dolayı Türk vatandaşlarının da işsiz kalmasını önleyecek "Serbest çalışma kartı" sözü yerine getirilmedi

İşçi-Memur-Emekli 09.02.2015, 10:28 09.02.2015, 10:55
Suriyelilere 'çalışma kartı' sözü unutuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra Güneydoğu ve Akdeniz Bölgelerindeki şehirlerde Suriyeli sığınmacıların çok kötü şartlarda, ucuz iş gücü diye çalıştırılması sorunu gitgide büyüyor. Hemen hemen her şehirde karın tokluğuna çalıştırılan Suriyeliler olduğu biliniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 2014 Ekim ayının başında Suriyeli mültecilere ilişkin bir açıklamada bulunmuştu. Açıklamasında Suriyeli işçilerin istihdamda haksız rekabete neden olmamaları ve kayıtdışı çalışmamaları için bir vaatte bulunmuş ve bu işçilere açık işlerde çalışma imkanı sunan bir kimlik belgesi (çalışma kartı) verileceğini ifade etmişti. Açıklamanın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hiçbir adım atılmadı. Sorun her geçen gün büyüyor.

HER YERDE KAYITDIŞI ÇALIŞITIRILYORLAR

Radikal'en Mehmet Bulut'un bugün köşesine taşıdığı iddiaya göre, Suriyeli göçmenlerin sağlamış olduğu ucuz, maliyetsiz ve kayıtdışı işgücü kaynağı işverenleri buraya yöneltiyor. Bu durum da hem işsizliğin hem de kayıtdışılığın artmasına neden oluyor.

Bulut'un aktardığına göre Suriyeli işçilerin çalışma alanları öylesine genişledi ki Devlet kurumlarına iş yapan firmalarda dahi kayıtdışı Suriyelilere rastlamak mümkün. Öyle ki bazı ihale konusu işlerde kamu kurumları gerekli kontrolleri yapmamakta ve mülteci işçilerin kayıtdışı ve çalışma izni olmaksızın çalışmalarına göz yumulmakta.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?