banner39

Taşeron yasa tasarısı kabineden geçti

Yüzbinlerce taşeron işçisinin aylardır beklediği yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiği belirtiliyor

İşçi-Memur-Emekli 27.03.2013, 10:17 27.03.2013, 10:48
Taşeron yasa tasarısı kabineden geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 1.7 milyon taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile sosyal taraflarla tartışılarak taslağa son şekli verilecek. Bununla ilgili çalışmaların ise nisan ayı içinde tamamlanması öngörülüyor.

Yeni hazırlanan taslak ile taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması imkanı getiriliyor.

Buna göre, taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak.

Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak. Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca  yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.

Yorumlar (3)
TAŞERON BİYOLOG 10 yıl önce
HANI BU TASLAKTA FAZLA MESAİ ÜCRETİ HANİ DÖNER SERMAYE PAYI HANİ ÇALIŞMA SAATİ AYARI HANI EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET YA NE TASLAĞI BU SÖYLEDİKLERİ ZATEN VAROLUPTA UYGULANMAYAN YASALAR. HANİ İŞ GÜVENCEM YATMAYAN MAAŞIMIN AKİBETİNİ KİME SORACAM KİMİ KİME ŞİKAYET EDİCEM ASIL YASAYI SEÇİMDE GÖRECEKLER PATRONLARA HAYIRLI OLSUN BU GÜVENCELERİ OLDU 5 YILLIK.SEÇİMDE YASA DGİL YASAK GÖRECEKLER SANDIKLAR AÇILINCA
nurettin şeker 10 yıl önce
taşeron yasa tasarısını kabineden geçiren hükümetimize allah razı olsun diyorum
1mayıs 10 yıl önce
işçiye kadro ve kadrolu işçi maaşı verilmedikten sonra diğer hakları istesenizde istemesenizde vereceksiniz 10 yıllık işçiyi ezdiniz bunu cezası olarak kadro verilmesiyle adalet yerine gelerek insanlar inşallah kalkınacaklar .
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?