banner15

Taşeronda merak edilen soruların cevapları

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk olarak "asıl işlerde çalışan işçiler"in kadroya alınacağını söyledi

Taşeronda merak edilen soruların cevapları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti'nin seçim vaadlerinden biri olan "taşeron işçilerin kadroya alınması" konusuna en çok merak edilen sorulardan biri de "Hangi işlerde çalışanların kadroya alınacağı?" Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilk olarak "asıl işlerde çalışan işçiler"in kadroya alınacağını söyledi. Şimşek, yardımcı işlerde çalışanların da hak sahibi olacağını belirtti.

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?

AK Parti'nin yetkili isimlerinin yaptığı açıklamalara göre, taşerona kadro işlemleri 100 gün içinde tamamlanacak. Buna göre şubat ayında taşeron işçilerin kadroya alınması bekleniyor.

TAŞERONDA ASIL İŞ NE DEMEK?

Kamuya bağlı bir devlet hastanesinde çalışan ve röntgen çeken bir teknisyen, şu anda taşeron statüsünde iş yapıyorsa, bu asıl iş olarak değerlendirilecek ve kadro alabilecek.

Aynı hastanede, personelin gidiş gelişleri için kullanılan servisin şoförlüğünü yapan biri ise, yaptığı iş sağlık ile direkt ilgili olmadığından, yardımcı işler statüsünde değerlendirilecek ve kadrosu verilmeyecek. Taşerona kadro bu ayrıma göre yapılacak.

Ulaştırma Bakanlığı’nın asıl işi karayollarına asfalt dökülmesi olduğu için bu işte çalışanlar da kadroya alınacak. Diğer yandan, direkt işi asfalt dökümü olmayan bir Bakanlıkta başka bir iş kapsamında asfalt dökülmesi işinde çalışanlar ise kadroya alınmayabilir.

TAŞERON KADROSUNA KAÇ KİŞİ ALINACAK?

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kadroya alınacak taşeron işçi sayısının henüz belirlenmediğini söyledi.

Yılmaz, "Kadroya alınacak işçi sayısı henüz belirlenmedi. Bu Maliye Bakanlığımızın yürüttüğü bir çalışma. Kanuni düzenlemeyi yaptık. Şu anda Maliye Bakanlığımız, sendikalarla, bakanlıklarla, ilgili tüm kesimlerle çalışma yürütüyor. Bu çalışmayı tamamlar tamamlamaz bunlar netleşmiş olacak. Henüz benim bildiğim net bir rakam yok" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35