banner39

Türkiye'nin yıllardır imzalamadığı madencilik sözleşmesi

Türkiye, maden çıkarma işlemleri sırasına hem hükümete hem de şirketlere ağır sorumluluklar getiren Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Maden Güvenlik Sözleşmesi'ni imzalamıyor

İşçi-Memur-Emekli 14.05.2014, 11:34 14.05.2014, 11:34
Türkiye'nin yıllardır imzalamadığı madencilik sözleşmesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi"ni 19 yıldır imzalamadı. Sözleşme hükümete ve işverene önemli sorumluluklar yüklüyor. 1995 tarihli sözleşmeyi 26 ülke imzaladı.

Türkiye'de en son 2010 yılında Zonguldak'taki maden kazası sırasında gündeme gelen sözleşmede yer alanlar şunları:

Sözleşmeyle işverenler kazaları önlemek için her türlü önlemi alma, işçileri bilgilendirme ve eğitme yükümlülüğü altında.

İşverenler riski kaynağında bertaraf etmek, güvenli çalışma sistemleri tasarlamak, kaza riskleriyle ilgili işçileri bilgilendirmek ve kaza olduğunda gerekli tıbbi yardıma ulaşmalarını sağlamak zorunda.

İşverenler sözleşmeyle kaza sonrasındaki sağlık ve kurtarma etkinliklerinin kalitesinden de sorumlu hala getiriliyor.

Sözleşme, hükümetlereyse teknik kılavuzların hazırlanması, denetimlerin düzenlenmesi, denetimlere ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin sağlaması ve kazaların etkili soruşturulması gibi yükümlülükler getiriyor.

İşçilerin ve temsilcilerininse kazaları, riskli durumları bildirmek, güvenlik ve sağlıklarına ilişkin koşullara dair bilgi edinmek, güvenlik ve sağlık önlemlerinin karar süreçlerine katılmak gibi hakları ve yükümlülükleri var.

banner53
Yorumlar (1)
ferda 7 yıl önce
ölenlere allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz inşallah mekanları cennettir.Kurtulanlarada geçmiş olsun :(((((((((((((((((((((((((
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?