banner39

Peygamber Efendimiz Hakkında 'Haddi Aşan' Bir Program

İslam 09.05.2020, 13:47 09.05.2020, 13:55
Peygamber Efendimiz Hakkında 'Haddi Aşan' Bir Program

Geçtiğimiz günlerde Ankara merkezli Anadolu İlahiyat Akademisi, Peygamberimiz (sav) hakkında bir program yayınladı. Peygamber Efendimize (sav) dair yapılan programın başlığı; " Hz. Peygamber Nasıl Bir Adamdı" şeklinde seçildi!

Hz. Peygamberden (sav) bahsederken sanki sıradan bir insan hakkında söyleşi yapılıyormuş intibası bırakacak böyle bir üslup kullanılması birçok Müslümanı rahatsız etti.

Moderatörlüğünü Arş. Gör. Dr. Hadi Ensar Ceylan'ın yaptığı; İslam Felsefi üzerine ihtisas yapan ilahiyaçılardan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürbüz Deniz ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Felsefesi bölümü Dr. Öğr. Ü. Yasin Ramazan Başaran'ın konuk olduğu Ankara İlahiyat Akademisi'nin YouTube programı, 7 Mayıs tarihinde yayınlandı.

"Aydınlık zihin, arınmış vicdan ve ilkesel davranış için özgün bir din eğitimi" prensibiyle Ankara'da 2013 yılının sonunda açılan Akademinin Kurucu Müdürü, İlahiyatçı Tuncer Namlı.
 
Aynı zamanda Akademi, sivil bir kurumun devletten din eğitimi için izin alınması (Devletin hangi kurumundan izin alındığı bilinmemekle beraber) yönüyle de Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Prof. Dr. Gürbüz Deniz, konferansda kullanılan ve tepki çeken başlığa söyle bir açıklama  getirdi:

"Adam demedik Adem dedik. Adam demek Adem demektir. Vahiy alan Adamdır." 

Prof. Deniz, Hz Peygamberin (sav), kendisi ile ilgili Adem'den gelen bir beşer olduğunu söylemesini referans gösterdi. 

"Adem nesli demek insan nesli demektir" diyen Prof. Deniz, melek olmadığını anlatmak için Hz. Peygamberin (sav) kendisinin bu ifadeyi kullandığına dikkat çekti.

Mitolojik zemine çekilen Peygamber anlayışından 'Bizden biri' anlayışına evirme çabası ve 'Adam gibi adam demenin daha güçlü bir ifade' olduğu anlayışı üzerine, yaptığı yorumda bulunan Prof. Deniz; "Hz. Peygamber (sav) vahyi almak ve tebliğ etmek konusunda yiğit bir adamdır." dedi.

Yapılan program; başlığı ve Türkiye'nin önemli ilahiyat fakültelerinde görevli akademisyenlerinin yaptığı açıklamalar ile tepki çekti. 

Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyyenin, İslam dininin 2 temel kaynağı oldugunu düşünürsek Peygamberimize (sav) hürmet ve saygıda cimrilik yapmak en buyuk hatalardandır. 
Müslümanların zihinlerindeki kavram haritalarına yönelik algı mühendisliğinin imani ve itikadi risklerin epey ağır bir vebal olduğu da unutulmamalıdır.

banner53
Yorumlar (3)
Huseyin 1 yıl önce
Türkiyedeki cehaletin yansıması bir haber olmuş. İşte bu yüzden Hz. Muhammed i örnek alan değil de onu tabulaştırıp kendi yozlaşmış hayatlarını normalleştiren insanlarla dolu bir ülke olduk.
Uyakup sucuoğlu 1 yıl önce
Biz bu zamanda yetişen ilahiyatçilardan hep soğuk bizi kendilerinden uzaklaştıracak sevgimizi yok edecek mesajlar beklemezdik onlardan nefret ettirici değil sevdirici bizleri birbirimize yaklastırici kucaklayici ümmet birlikteliginı yumak gibi yuvarlayarak büyütecek ama aynı zamanda siklaştıra ak yani saflarimızi sıkılaştırıcı beyantlar bekleriz
Fuat Günel 1 yıl önce
Hz. Peygambere hürmette cimrilik yapmak hata değil, terbiyesizlektir. Bunu yapan ilahiyatçı ise durum daha da vahim demektir?!
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?