banner15

Gazze'den İsrail tarafına yeniden ateş balonları atıldı

İsrail istihbaratı, Gazze’deki Filistinlilerin sınıra yakın İsrail kentlerine yeniden ateş balonları gönderdiğini belirtti. Yanan balonlar, uzlaşı anlaşmalarının uygulanması hususunda yapılan oyalama taktiklerini protesto şekli olarak biliniyor 

Gazze'den İsrail tarafına yeniden ateş balonları atıldı

İsrail istihbaratının dünkü açıklamasında, “Bu balonlar gönderenler doğrudan Hamas Hareketi’ne bağlı değil. Hatta Hamas, anlaşmalara bağlı kalmak için Filistinli grupları İsrail’e karşı saldırı düzenlemesini engelliyor. Ancak diğer taraftan da Mısır ve İsrail üzerinde baskı kurmak için bu tür faaliyetlere göz yumuyor” ifadeleri kullanıldı.

Filistinliler geçtiğimiz iki yıl içinde birçok kez bu eyleme başvurdu. Son dönemde İsrail ve Hamas arasındaki uzlaşı anlaşmaları doğrultusunda bu eylemlere son verilmişti. Ancak dün İsrail tarafına yeniden yanan balonların gönderildiği belirtildi.
İsrail istihbaratının açıklamasına göre bu balonlar öncekilere göre daha gelişmiş ve daha tehlikeli. Açıklamada, saldırıya yanıt olarak Hamas’a ait mevzilerin hava saldırılarıyla hedef alındığı belirtildi.

İsrail merkezli Maariv gazetesine konuşan kaynaklar, “İsrail Askeri İstihbaratı AMAN’ın yıllık raporunda, İran’ın iki yıl içinde nükleer silah üretebileceği ve Kasım Süleymani’nin tasfiyesinin Ortadoğu’daki Şii ve Hizbullah eksenin varlığını güçlendirebileceği değerlendiriliyor. Üç haftalık bir sükunetin ardından İsrail tarafına dört roket fırlatılması ve yanan balonların geri dönmesi hepimize bu korkunç sorunun bitmekten çok uzak olduğunu düşündürüyor. Diğer yandan ise uzlaşı çabaları var. Gerilimin tırmanmasının yüksek olduğu ihtimali sürerken, Gazze’den açılan ateşin durması beklenmiyor” dedi.

AMAN’ın raporuna göre Hamas, İsrail ile olan anlaşmaya bağlı kalacağını anca bununla birlikte kendisini bir direniş örgütü olarak göstermeye devam edeceği savunuluyor. Özellikle de anlaşmanın uygulanmasının geciktiğini düşündüğü bir ortamda. Bu yüzden önümüzdeki aylarda gerginliği tırmandırıcı bir gelişme pahasına bile olsa Hamas’ın birkaç adım geride duracağı tahmin ediliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Hamas ile yaptığı anlaşmayı seçim kampanyasında sağcı radikallerin tepkisini çekmemek için uygulamadığına dikkati çeken İsrailli yetkililer bu sürenin daha fazla uzaması halinde durumların karmaşık bir hale gelmesine karşı uyarıyor. Hamas ise İsrail’in seçim baskısından daha büyük bir baskıyla karşı karşıya. Nitekim Gazze sokakları İsrail ablukasının yol açtığı açlık ve sefalete karşı oldukça öfkeliler. Gazzelilerin seçim savaşının bitmesine kadar dayanamayabileceği belirtiliyor. İsrail’de de son bir yıldır seçim savaşları yaşanıyor. Bu savaşın daha ne kadar süreceği, hükümetin kurulup kurulmayacağı veya dördüncü kez seçimlere mi gidileceği soruları yanıt bekliyor. İsrail, anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili olarak, sükunet ortamının oluşturulmasını talep ederken, arabuluculuk rolü oynayan Mısır da biran önce anlaşmayı hayata geçirmesi için İsrail’e baskı uyguluyor.

İsrailliler, Hamas’ın anlaşma uygulamaya geçene kadar İslami Cihad örgütünü yarı serbest bırakabileceği görüşünde. Bu nedenle de önümüzdeki aylarda Gazze’den İsrail tarafına roketli saldırıların atılabileceği ihtimali dile getiriliyor.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48