banner15

İsrail basınından Türkiye'yle ilgili 'gizli görüşme' iddiası

İsrail'in çok okunan gazetelerinden Yedioth Ahronoth'un haberine göre İsrail ve Türkiye bozulan diplomatik ilişkileri iyileştirmek için 'gizli görüşmeler' yapıyor. Gazete görüşmelerin sorunsuz ilerlemesi halinde iki ülkenin büyükelçilerinin Ekim ayı başında yeniden göreve başlamasının beklendiğini ileri sürdü.

İsrail basınından Türkiye'yle ilgili 'gizli görüşme' iddiası

Türkiye ile İsrail'in bozulan diplomatik ilişkileri düzeltmek için 'arka kapı' görüşmeleri yaptığı ileri sürüldü. İddia İsrailli Yedioth Ahronoth gazetesinden geldi. 

Yedioth Ahronoth gazetesi İsrailli ve Türk yetkililere dayandırdığı haberinde biri İsrail'den diğeri Türkiye'den iki özel jetin ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi kentine gitmek üzere pazar sabahı kalkış yaptığını ve bu uçuşların 'devam eden görüşmelerle ilgili olduğunu' ileri sürdü.

Ancak Türk ve İsrail hükümeti konu hakkında açıklama yapmadı.

Haberde Türkiye ve İsrail arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi halinde iki ülkenin Ekim başında, yani son diplomatik gerilimden 5 ay sonra, büyükelçilerin karşılıklı olarak görevlerine dönmesini umduğu iddia edildi.

Gazete, Türkiye'nin yakın zamanda ekonomiden sorumlu bir ataşeyi İsrail'e geri gönderdiğini ve bu yetkilinin iki ülke arasındaki ekonomik bağı kuvvetlendirme amacında olduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın yakın zamanda gerçekleştirdiği Bakü ziyaretlerinin de bu yakınlıkla bir alakası olduğu iddia edildi. Fakat gazeteye konuşan diplomatlar, iki isim arasında bir görüşme olmadığını aktardı.

Times of İsrael gazetesi ise konuyla ilgili haberinde Türkiye ve İsrail'in bir dizi alanda özellikle de Suriye konusunda ortak çıkarlara sahip olduğunu vurguladı. Gazetenin haberinde Türkiye'nin İran'ın Suriye'yi 'domine etmesinden' endişelendiği ve bu kaygıyı İsrail'in de paylaştığı aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze sınırında yaşanananların ardından İsrail'i 'bir terör devleti' ve yapılanları  'soykırım' olarak tanımlamış, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Erdoğan'a benzer sertlikte yanıt vermişti.

Türkiye olayların ardından İsrail Büyükelçisini geri çağırıp İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Na'eh'i ve İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yossi Levi Sfari'yi ülkesine geri göndermişti. İsrail de Türkiye'nin Kudüs Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu'nu sınırdışı etmiş ayrıca Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem'i Dışişleri'ne çağırmıştı.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48