banner39

İsrail'den tramvay projesi

İsrail, Tel Aviv ile işgal altında bulunan Şeria'nın kuzeyindeki Yahudi yerleşimlerini hafif raylı sistemle birbirine bağlamayı kararlaştırdı.

İsrail 18.03.2021, 21:03
İsrail'den tramvay projesi

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinin verdiği habere göre, Ulaştırma Bakanı Miri Regev, daha önce El-Lid (Lod), Rişon LeTsiyon ve Remle şehirleriyle Tel Aviv arasında planlanan tramvay projesinde "sürpriz" şekilde değişiklik yaptı.

Bakan Regev, tramvay hattının Tel Aviv ile Batı Şeria'nın kuzeyindeki Yahudi yerleşim birimlerini bağlayacağını duyurdu.

Haberde, Regev'in bu adımının İsrail'de 23 Mart'ta yapılacak genel seçimle ilişkili olduğuna işaret edildi.

Tek seferde 500 yolcu taşıma kapasiteli tramvay hattında kullanılacak ilk vagonların geçen hafta İsrail'e ulaştığı aktarıldı.

Batı Şeria'daki Yerleşim Bölgeleri Konseyi Başkanı Yossi Dagan da Regev'in kararını desteklediklerini ve Batı Şeria'nın kuzeyindeki Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayanların da Tel Aviv'dekiler kadar trafik yoğunluğundan şikayetçi olduğunu belirtti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 500 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?