İsrail İstihbarat Başkanı, Abbas'ı Hamas ve UCM konusunda uyarmış

İsrail televizyonunun verdiği habere göre İsrail İstihbarat Başkanı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Hamas ve UCM konusunda uyarmış.

İsrail 20.03.2021, 01:33
İsrail İstihbarat Başkanı, Abbas'ı Hamas ve UCM konusunda uyarmış

İsrail'in Kanal 13 televizyonunda yayınlanan haber Şin Bet Başkanı Nadav Argaman, Filistin lideri Abbas ile görüşerek, "kontrolden çıktığını söylediği" üç konuda uyarılarda bulunduğunu bildirdi.

Haberde Argaman'ın Abbas'ı uyardığı meselelerin de "Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) nezdinde İsrail aleyhine Filistin makamlarının çalışmaları, mayıs ayındaki seçimlere Fetih ile Hamas'ın ortak listeyle girmesi ve seçim sonrası Fetih'in Hamas'la koalisyon hükümeti kurması" olduğu aktarıldı.

İsrail kanalına göre, bir Amerikalı yetkili de "gizlice" Abbas ile görüşerek benzer uyarılarda bulundu.

Filistinli kaynaklara göre, Fetih ve Hamas hareketleri yaklaşan seçimlere ortak listeyle girme konusunda çalışmalar yürütüyor. İki hareketin de liderleri, seçimlerin ardından "milli birlik hükümetinin" kurulacağını açıklamıştı.

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, 3 Mart'ta İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlemesi ile ilgili resmi soruşturmanın başladığını duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı.

Kararnamede 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?