banner39

İsrail saldırısında yıkılan binanın enkazında sevgi ve barış şarkıları

İsrail'in son Gazze saldırılarında yıkılan binanın enkazından sevgi ve barış ezgileri yükseldi.

İsrail 15.05.2019, 00:48 15.05.2019, 09:09
İsrail saldırısında yıkılan binanın enkazında sevgi ve barış şarkıları

Uluslararası İletişim Grubu Cusur tarafından düzenlenen etkinlik, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de yarı final elemeleriyle başlayan Eurovision Şarkı Yarışması'yla eş zamanlı gerçekleştirildi.

Dünyaya sevgi ve barış mesajları gönderen şarkıların seslendirildiği etkinliğe müzik gruplarının yanı sıra çok sayıda Filistinli katıldı.

Organizatör Kamil Muslim yaptığı açıklamada, "Bazı yerel müzik gruplarının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle, Filistin halkına yönelik işlediği suçları durdurmayan İsrail'in Tel Aviv'de Eurovision Şarkı Yarışması düzenlemesini reddettiğimizi vurguluyoruz." dedi.

"İsrail suçlarını örtmek için müziği kullanıyor"

Müziğin dünyayı bir araya getiren bir barış ve sevgi dili olduğunu belirten Muslim, "Ancak Eurovision Şarkı Yarışması'nın İsrail'de düzenlenmesi, müziğin artık işgal devletinin (İsrail'in) suçlarını örtmek için kullanılmaya başlandığı anlamına geliyor." diye konuştu.

Avrupa Birliğine Eurovision Şarkı Yarışması'yla İsrail'e işlediği suçların üstünü örtme fırsat vermemesi çağrısında bulunan Muslim, İsrail güçlerinin Mart 2018'in sonundan bu yana Gazze sınırında ablukanın kaldırılması ve onurlu bir hayat için düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılan onlarca Filistinliyi şehit ettiğini, binlercesini yaraladığını hatırlattı.

64. Eurovision Şarkı Yarışması, uluslararası boykot çağrıları arasında bugün Tel Aviv'de yarı final elemeleriyle başlıyor. Yarışmanın finali 18 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.

İsrail'in son saldırılarında 25 Filistinli şehit oldu

İsrail'in 4-5 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne düzenlediği son saldırılarda, ikisi hamile 3 kadın ile 2 bebeğin de aralarında bulunduğu 25 Filistinli şehit olmuş, 150 Filistinli yaralanmıştı.

Gazze'deki Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, İsrail saldırılarında 100'den fazla apartman dairesinin yıkıldığını, 700'ünün ise hasar gördüğünü aktarmıştı.

Filistinli direniş gruplarının Gazze'den İsrail tarafına attığı roketler nedeniyle de 1'i Filistin asıllı 4 İsrailli ölmüştü.

Mısır ile BM ara buluculuğunda, 6 Mayıs'ta Filistinli direniş grupları ile İsrail arasında ateşkes sağlanmıştı.

Filistinliler, 30 Mart 2018'den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

İsrail askerlerinin bir yılı aşkın süredir devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde şu ana kadar 200'den fazla Filistinli şehit oldu.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?