banner39

İsrail, Yahudi yerleşim birimlerine 7 binden fazla konut inşa etmeyi planlıyor

İsrail hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria’nın 43 bölgesindeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde, 7 binden fazla ek konut inşa etmeyi planlıyor.

İsrail 15.02.2023, 11:14 15.02.2023, 11:38
İsrail, Yahudi yerleşim birimlerine 7 binden fazla konut inşa etmeyi planlıyor

Yedioth Ahronoth gazetesinin konuyla ilgili haberine göre, İsrailli yetkililer, daha önce Yüksek Mahkeme tarafından alınan kararla Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılan kısımlarına, yeni inşaatlar yapmayı hedefliyor. Bu çerçevede, 43 bölgede toplamda 7 bin 43 konut yapılması planlanıyor.

Bunun yalnızca Yahudi yerleşim birimlerine yeni konutların eklenmesini kapsamayacağı, Batı Şeria'nın C bölgesinin tüm alanlarında Yahudi yerleşimciler lehine büyük bir "stratejik genişlemeye" yol açılacağı bilgisine yer verildi.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri

İnsan hakları örgütlerine göre, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 660 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre, İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki yapılaşması yasa dışı yerleşim yeri sayılıyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?