banner39

İsrail yönetimi şaşkın! Pence bir anda iptal etti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail ziyaretini aniden iptal etti. Bu ziyaret, İsrail’deki seçim savaşında Netanyahu’ya yardım edecek bir ABD ‘hediyesi’ olarak görülüyordu.

İsrail 31.12.2020, 16:38
İsrail yönetimi şaşkın! Pence bir anda iptal etti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun büyük umutlar beslediği, İsrail güvenlik servislerinin de korumak için hazırlık yapmaya başladığı ziyaretini ani bir kararla iptal etti. ABD yönetimi ise ziyarete ilişkin herhangi bir alternatif sunamadı.

İsrail’deki seçim savaşında Netanyahu’ya yardım edecek bir ABD ‘hediyesi’ olarak görülen ziyaretin iptali, Tel Aviv’de büyük hayal kırıklığına neden oldu.

Netanyahu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i, 6 Ocak'ta başlaması planlanan ve Bahreyn ve Polonya’yı da kapsayan veda ziyareti turu kapsamında, 10-13 Ocak tarihleri ​​arasında Tel Aviv'de ağırlamayı bekliyordu.

Şaşkın yaşadılar

Güvenlik kaynakları, Pence'i karşılamak için hazırlıklara başlayan hükümet, başbakanlık, emniyet ve istihbarat servislerinin ziyaretin iptal edildiğini öğrenmesinin ardından şaşkınlık yaşadıklarını aktardı. Netanyahu’ya yakın bir kaynak iptalin nedenine dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Başkan Yardımcısı Pence, aynı zamanda Senato Başkanı da olduğu için 6 Ocak'ta Kongre'de Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimleri sonuçlarınına ilişkin resmi prosedürleri yönetecek.”

Pence, aralarında Kolombiya bölgesinin ve Washington’ın da yer  aldığı 50 farklı eyaletin Kongre’ye gönderdiği zarfları açmaktan sorumlu olacak. Ardından da seçiciler kurulu kararı ile Biden’ın Başkan, Kamala Harris’in de Başkan Yardımcısı olduğu ilan edilecek. Yapılan bazı değerlendirmeler, Temsilciler Meclisi'ndeki birçok Cumhuriyetçinin bürokratik olarak kabul edilen bu prosedürleri aksatmaya çalışacağı yönünde. Pence ise anayasaya saygı duyan ve onu parti çıkarı üstünde tutan sorumlu lider rolünü oynayacak.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?