banner39

banner35

İsrail'de virüs vakalarının çoğu Haredi bölgesinde

İsrail'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere uymayarak aykırı hareket eden Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilerin bu tavrı, ülkede salgının hızla yayılması sonrası tartışmalara neden oldu.

İsrail 10.04.2020, 13:37 10.04.2020, 15:30
İsrail'de virüs vakalarının çoğu Haredi bölgesinde

İsrail'de yetkililer koronavirüsle mücadele kapsamında sıkı tedbirleri yürürlüğe koymayı sürdürürken, Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudiler kurallara uymamakta ısrar ediyor ve ülkedeki huzur ve güvenliği tehdit ediyor. Bugüne kadar toplam 5 bin 591 koronavirüs vakasının kayıtlara geçtiği ülkede, bu vakaların daha çok Ultra Ortodoks Yahudilerin yaşadığı Kudüs ve Bney Brak bölgesinde görülmesi dikkati çekiyor. İsrail polisi Haredi bölgelerinde asayişi sağlamakta zorluk yaşarken, sağlık çalışanları da birtakım engellemeler hatta saldırılarla karşı karşıya kalabiliyor.

İsrail'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlere uymayarak aykırı hareket eden Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilerin bu tavrı, ülkede salgının hızla yayılması sonrası tartışmalara neden oldu.

Hükümetin aldığı önlemlere uymayı reddeden Haredi Yahudilerin, toplu ibadetlerin yanı sıra dini eğitim verilen okulları da açık tutma ısrarının da salgının hızla yayılmasında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Alınan önlemlere uymayı reddeden Ultra-Ortodoks Yahudilerin, yoğunlukla yaşadıkları bölgelerde polise mukavemet gösterdikleri ve zaman zaman sağlık çalışanlarına saldırdıkları aktarılıyor.

Haredi lider Kanevsky'nin geç gelen uyarısı
Başlangıçta Kovid-19'a karşı alınan önlemlere uyulmaması çağrısında bulunan Haredi Yahudileri liderlerinden Haim Kanevsky, salgının yayılmasının ardından geri adım atmak zorunda kaldı.

Önceki açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nın ibadethane ve okulların kapatılması yönündeki kararına karşı çıkan Kanevsky, pazar günkü konuşmasında toplu ibadeti yasaklayan ve sokağa çıkmamayı öğütleyen bir fetva açıkladı.

Kanevsky fetvasında, salgına karşı alınan önlemlere uymayanları "Yahudilerin hayatını tehlikeye atmakla" suçladı.

Ülkede salgın hızla yayılmaya devam ederken, Haredilerin yoğunlukta olduğu mahallelerde yaşayan dindar Yahudilerin çoğunun Kanevsky'nin geciken çağrısına henüz uymadıkları görülüyor.

Vakaların çoğu Haredi bölgesinde

İsrail'de şu ana kadar toplam 5 bin 591 koronavirüs vakası tespit edilirken, bu vakaların daha çok Haredilerin yaşadığı bölgelerde görülmesi dikkati çekiyor.

Yerel basında çıkan haberlerde de Kovid-19 vakalarının en çok görüldüğü bölgelerin Ultra-Ortodoks Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı kentler olmasına vurgu yapılıyor.

Kaynak: mecra

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?