banner39

İsrail'den Birleşik Arap Emirlikleri'ne Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na davet

İsrail ile BAE arasında gerçekleşen 'normalleşme' anlaşmasının ardından İsrail ilk adımı attı. İsrail Enerji Bakanlığı, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na BAE'nin de katılması teklifinde bulundu.

İsrail 24.09.2020, 12:02 27.09.2020, 00:31
İsrail'den Birleşik Arap Emirlikleri'ne Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na davet

İsrail, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) de katılmasını teklif etti. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, yaptığı yazılı açıklamada, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin Forum'a katılması için teklif sunduk. Üye ülkeler bunu inceleyeceklerini söylediler" ifadesini kullandı.

İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI KONUŞULDU

Steinitz, dün BAE Enerji Bakanı Suheyl bin Muhammed el-Mezrui ile Avrupa'ya gaz nakli konusunda iş birliği imkanlarını görüştü. Görüşmeye ilişkin BAE haber ajansından yapılan açıklamada, iki ülke bakanları petrol, gaz ve özellikle yenilenebilir enerji alanı olmak üzeri enerji alanı ve altyapısında iş birliğinin güçlendirilmesi konularının ele alındığı belirtildi.

MISIR: "BÖLGESEL BİR ÖRGÜTE DÖNÜŞTÜ"

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun 6 ülkenin katılımıyla bölgesel bir örgüte dönüştüğü duyuruldu. Mısır'ın ev sahipliğinde, 16 Ocak 2019'da Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail, Mısır, İtalya ve Ürdün enerji bakanlarının katılımıyla "Doğu Akdeniz Gaz Forumu" kurulmuştu.

İkinci toplantısını 16 Ocak 2020'de yapan Doğu Akdeniz Gaz Forumu, "üye devletlerin halklarının çıkarı için enerji güvenliği" temelinde kurumsallaşma yönünde anlaşmıştı.

Kaynak: Finans gündem

banner53
Yorumlar (1)
YILMAZ 7 ay önce
Bizi adam yerine koymayan, bu ülkelere hükümetin bir cevabı olmayacakmı?
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü