Netanyahu iyice köşeye sıkıştı

Eski İsrail Başbakanı Netanyahu, yolsuzlukla yargılandığı davada mahkemeyle anlaşma arıyor. Bunun için de alacağı cezanın düşmesi için suçu kabul edeceği bildiriliyor.

İsrail 17.01.2022, 17:53
Netanyahu iyice köşeye sıkıştı

İsrail’in eski Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, yolsuzlukla yargılandığı davada suçu kabul edip, cezanın düşürülmesi için müzakere yaptığı bildirildi.

The Associated Press’in davayı takip eden kaynaklardan edindiği bilgiye göre, mahkeme ile bu tür bir uzlaşmaya varılması halinde Netenyahu’nun yıllarca İsrail siyaset sahnesinden uzaklaşması gündeme gelebilecek.

Bu durum Likud Partisi içinde yeniden liderlik yarışının başlamasına ve ülke siyaset sahnesinde kartların yeniden dağıtılmasına yol açacak.

Bu arada İsrail’de hukukçular, mahkeme ve Netanyahu arasında olası bir uzlaşmanın “hukuk devleti ilkesine aykırı olacağı” gerekçesiyle şiddetle karşı çıkıyor.

Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “kişisel çıkarı için halkın demokrasi kurumlarına yönelik güvenini tahrip eden birisinin anlaşma yapma hakkı olamaz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

İsrail basını, olası bir anlaşmaya yönelik mahkemeye yeniden itiraz yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?