banner39

Netanyahu'nun en yakınındaki isimden yeni parti hamlesi

Erken seçime gidecek İsrail'de Netanyahu'nun önemli kurmaylarından Adalet Bakanı Ayalet Shaked, kendi partisini kurmaya karar verdi.

İsrail 30.12.2018, 11:15
Netanyahu'nun en yakınındaki isimden yeni parti hamlesi

2019'un nisan ayında erken seçim kararı alan İsrail'de sıcak gelişmeler arka arkaya geliyor. Hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Binyamin Netanyahu'nun en sağlam kurmaylarından biri olan ve halen ülkenin adalet bakanı olarak görev yapan Ayalet Shaked, kendi partisini kurma kararı aldı.

Habayit Hayehudi isimli partiden ayrıldığını duyuran Shaked ile birlikte parti başkanı ve aynı zamanda Eğitim Bakanı olan Naftali Bennett'in de partinin kurucusu olarak yeni oluşumun temellerini atacağı açıklandı. Yeni partinin adının "Yeni Sağ" olacağı ifade edildi. Netanyahu kabinesindeki sert açıklamalarıyla başbakanı en çok memnun eden bakanlardan biri olan Shaked'in yeni partisi ile muhafazakar ve laik sağ seçmenden oy toplamayı hedeflediği açıklandı.

NETANYAHU HENÜZ KONUŞMADI

Partisi Likud ile tekrar başbakan olmayı amaçlayan Binyamin Netanyahu, eğitim bakanı ve adalet bakanının bu açıklamasına dair henüz bir yorum yapmadı. Fakat Likud, "Onlara oy vermek demek İsrail'de yeniden bir sağ hükümetin seçileceğini garantilemek demektir" açıklamasını yaptı. İsrail'de siyaset uzmanları Shaked ve Bennett'in yeni oluşumunun Likud'dan oy toplamayacağını aksine yakın zamanda aşbakan olmak için parti kuran eski genelkurmay başkanı Benny Gantz'tan oy alabileceğini öne sürdü.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?