banner39

Tel Aviv'de 'Netanyahu hapse' sloganları

İsrail'de eski Başbakan Binyamin Netanyahu'nun koltuğunu kaybetmesinin ardından binlerce kişi Tel Aviv'de toplanarak "Netanyahu hapse" sloganları attı.

İsrail 15.06.2021, 07:07 15.06.2021, 07:27
Tel Aviv'de 'Netanyahu hapse' sloganları

İsrailliler, 12 yılı aşkın süredir aralıksız başbakanlık yapan Binyamin Netanyahu döneminin sonra ermesini kutladı. Binlerce İsrailli, Gelecek Var ve Yamina partilerinin öncülüğünde kurulan koalisyonun Mecliste güven oyu almasının ardından Tel Aviv’deki Rabin Meydanı’nda toplandı. İsrail bayrakları taşıyan kalabalık, sık sık “Bu ülke bizim, Netanyahu gitti”, “Netanyahu hapse” sloganları attı.

BAŞBAKAN DEĞİL, SUÇ MAKİNESİ

Kutlamanın yapıldığı alana Netanyahu’nun fotoğrafı asılı “suç bakanı” yazılı pankart da asıldı. Rabin Meydanı’nda kutlama yapan İsrailliler, daha sonra Tel Aviv’de Habima Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Meydana ulaşan İsrailliler önceki gece geç saatlere kadar burada da kutlamalarına devam etti. İsrail’de koalisyon hükümetinin Mecliste güven oyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi sona ermişti.

HÜKÜMETİ DEVİRMEK İSTEYECEK

İsrail’de 12 yılı aşkın süredir aralıksız yaptığı başbakanlık görevini kaptıran Binyamin Netanyahu’nun siyasi gücünü kaybetmesinin ardından hakkındaki yolsuzluk davalarıyla ilgili sürecin hızlanacağı, buna karşılık eski Başbakan’ın tutuklanmaktan kurtulmak amacıyla yeni hükümeti devirmek için tüm siyasi tecrübesini ortaya koyacağı ifade ediliyor.

3 AYRI YOLSUZUK DOSYASI VAR

Netanyahu, yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla üç ayrı yolsuzluk dosyasından yargılanıyor. İsrail konusunda uzman gazeteci Emced el-Ömeri, Netanyahu’nun başbakanlık koltuğunu kaybetmesinin İsrail siyaset sahnesinde yeni yansımaları olacağını söyledi. Netanyahu’nun suçlandığı yolsuzluk davalarında yargılanmasının önünün açıldığını belirten Ömeri, “Netanyahu son yıllarda koltuğunu, yargılanmasını önlemek için kullandı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan gelişmeler de ona bu bağlamda elverişli bir ortam hazırladı. Ancak artık sona gelindi. Şimdi elinde sadece Meclis üyeliği kalan Netanyahu’nun siyasi gücünü kaybetmesinin ardından hakkındaki yolsuzluk davalarında yargılanması hızlanacak.” dedi.

İKTİDARI BIRAKMAK İSTEMİYOR

İsrail alanında uzman Adil Şedid ise Netanyahu’nun itham edildiği yolsuzluk davaları nedeniyle tutuklanmamak için elinden geleni yapacağını belirtti. Şedid, “Netanyahu’nun tutuklanmaktan sıyrılabilmesi, mevcut hükümeti başarısızlığa uğratmasını ve yaklaşan seçimlerde başbakanlığa dönmesini gerekli kılıyor. Netanyahu da geçmiş bir muhalefet lideri ve siyaset uzmanı olarak bu hedefini gerçekleştirmek uğruna tüm tecrübesini ortaya koyacaktır.” ifadesini kullandı.

Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?