banner39

Ultra Ortodoks hahamdan fanatik Yahudilerin provokatif yürüyüşüne tepki

Ultra Ortodoks haham Gershon Edelstein, fanatik Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te düzenlediği provokatif "bayrak yürüyüşü"ne tepki gösterdi.

İsrail 29.05.2022, 20:37 29.05.2022, 21:16
Ultra Ortodoks hahamdan fanatik Yahudilerin provokatif yürüyüşüne tepki

Times of Israel gazetesinin haberine göre, Ultra Ortodoks Yahudilerin önde gelen din adamlarından Edelstein, yürüyüşü "gereksiz ve tehlikeli" olarak nitelendirdi.

Edelstein, Degel HaTorah Partisinden (Tevrat Sancağı) 4 Haredi milletvekiliyle yaptığı görüşmede, "Bunun gereksiz ve tehlikeli olduğunu anlamıyorlar." ifadelerini kullandı.

Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya gitmekten kaçınmaları gerektiğini belirten Edelstein, "bayrak yürüyüşü" benzeri ziyaretlerin provokasyon olduğunu vurguladı.

- Fanatik Yahudilerin provokatif "bayrak yürüyüşü"

İsrail polisi, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Doğu Kudüs'te bugün düzenleyeceği "bayrak yürüyüşü" öncesinde sabahın ilk saatlerinden itibaren, Eski Şehir bölgesi ve çevresindeki varlığını artırmıştı.

Sabah namazının ardından Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrail polisi, içeridekilere müdahale etmişti. Bir grup Filistinli, baskın sırasında Kıble Mescidi'ne sığınmıştı.

İsrail polisi, bazı gruplara kauçuk kaplı mermiyle müdahale etmiş ve Kıble Mescidi'nin kapılarını demir zincirlerle kapatmıştı.

Filistinlilere karşı provokatif söylemi ve eylemleriyle tanınan İsrailli aşırı sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir de sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin, Doğu Kudüs'teki Eski Şehir ve çevresinde Filistinlilere yönelik saldırıları sonucu 40 kişi yaralandı 15'i hastanede tedavi altına alındı.

İsrail güçleri, bugün erken saatlerden itibaren Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa ve çevresinde en az 22 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre yaklaşık 25 bin Yahudi yerleşimci bu yıl "bayrak yürüyüşüne" katıldı.

Aşırı sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla her yıl mayıs ayında provokatif "bayrak yürüyüşü" düzenliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?