banner39

banner35

07.12.2010, 06:28

İsrail'in eleştirilmemesi çok doğal

Acaba WikiLeaks’in yayımladığı sırların arkasında saklı bir sır var mı? İddialar iki kampta yoğunlaşıyor: İlkine göre, bu kadar çok Amerikan belgesinin sızdırılması, ABD yönetimi içinde çekişen güçlerin ürünü olabilir. İkinci kampa göreyse amaç Amerikan siyasi gündemine hizmet etmek. Hatta bu görüşün bazı taraftarları, WikiLeaks’in CIA’in ön yüzünden ibaret olduğunu ifade ediyor.

Belgelerin aslında sızdırılmadığını, siyasi hedefleri gerçekleştirmeye çalıştığını düşünen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da bu yorumun en belirgin taraftarlarından. Ahmedinecad WikiLeaks hikâyesini bu minvalde okuyan tek isim de değil. Global Research’te araştırmacı William Engdahl da, belgelerin ABD, İsrail ve hatta Hindistan istihbaratına hizmet eden saptırıcı bilgiler olduğunu düşünüyor.

WikiLeaks amacını ‘her yerdeki insanlık dışı uygulamaları su yüzüne çıkarmak’ olarak açıklarken, hiçbir belgenin İsrail’in nükleer programına ve insan hakları ihlallerine değinmemesi şaşırtıcıydı.

İşini kaybetme sebebi
Diğer yandan, Britanyalı eski diplomat Craig Murray şöyle diyor: “Belgeler İran’ın nükleer programı hakkında kasıtlı abartılar içeriyor, ancak İsrail’in nükleer cephaneliğine dair tek kelime içermiyor. Bunun sebebi WikiLeaks’in İsrail eleştirisi yayımlamaması değil, İsrail’in suçları konusunda aleni değerlendirme yapacak her Amerikalı diplomatın işinden olacak olmasıdır.” (Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Haliç, 2 Aralık 2010)


Kaynak: Radikal

 

 

 

 

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?