banner39

Abhazya cumhurbaşkanı istifa ediyor

Abhazya lideri Ankvab, istifa edeceğini açıkladı, ülkedeki muhalif lider Sergey Şamba, Ankvab'ın dokunulmazlığını sağlayacaklarını söyledi

Kafkaslar 02.06.2014, 10:14 02.06.2014, 10:50
Abhazya cumhurbaşkanı istifa ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab pazar günü halka sesleniş konuşmasında istifa edeceğini duyurdu. Ankvab, şu ana kadar tahliye edilmeyen cumhurbaşkanlığı idaresi, hükümet ve televizyon binasının gaspedilmesinden muhalefeti suçladı.

Ankvab, İnterfaks Ajansı’na yaptığı açıklamada protestocularla anlaşmaya çalıştığını, ancak bunun sonuç vermediğini belirtti. Ankvab, kan dökülmesine engel olmak ve sivil barışı korumak için böyle bir adım attığını fakat sonuç vermediğini savundu.

Abhazya’daki muhalif liderlerden biri olan Sergey Şamba da pazar günü yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı görevini bırakan Ankvab’ın dokunulmazlığının temin edileceğini bildirdi.

Abhazya’daki siyasi kriz geçen hafta başında şiddetlenmiş, muhalefet ülke cumhurbaşkanını devletin aşırı merkezleştirme ve Rusya ile yetersiz entegrasyonu konusunda suçlayarak Suhumi’deki cumhurbaşkanlığı idaresi binasına baskın düzenlemişlerdi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?