banner39

Abhazya cumhurbaşkanı Rus üssüne sığındı

Abhazya muhalefeti cumhurbaşkanı Ankvab'ın kaçarak Rus üssüne sığındığını iddia etti, ülkenin başbakanı ise güvenlik gerekçesiyle sığındığını söyledi

Kafkaslar 31.05.2014, 16:24 31.05.2014, 16:54
Abhazya cumhurbaşkanı Rus üssüne sığındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya Cumhuriyeti’nde iktidarı istifaya çağıran muhalefetin eylemleri sürüyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı Aleksandr Ankvab, herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Rusya’nın askeri üssü Gudauta’da kalmaya başladı. Muhalifler ise Ankvab'ın kaçtığını iddia ediyor.

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya da Ankvab'ın Rus üssünde kaldığını doğulayarak “Cumhurbaşkanının Sohum’a döneceğini ifade etmiştim. Ancak iki ayrı grubun kendisine yönelik suikast hazırlığı içinde olduğunu öğrendik. Bu yüzden dönüşü iptal ettik” dedi.

Bu arada Ankvab'ın başbakan ve hükümetine güvensizlik oyu veren meclisin kararını onaylamayacağını söylediği bildirildi.

Öte yandan Reuters'te yer alan haberde ise Ankvab'ın kaçtığı ve Rus üssüne sığındığı iddia edildi. Haberde ülkedeki muhalefet lideri Raul Hadzimba'nın ülkeyi 'Geçici Ulusal Konsey'in yönettiğini söylediği belirtildi.

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?