banner15

Abhazya'da halk sandık başına gidiyor

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'de Sergey Bagapş'ın 28 Mayıs'ta hayatını kaybetmesi üzerine boşta kalan Cumhurbaşkanlığı için halk sandık başına gidiyor.

Abhazya'da halk sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Abhazya Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba, ''Seçimlerin şeffaf geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

Abhazya'da yarın yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek için başkent Suhumi'ye gelen çeşitli ülkelerin temsilcilerini kabul eden Aşuba, burada yaptığı konuşmasında Abhazya'nın henüz demokratik gelişme yolunun başında olduğunu ifade ederek, ''Bizler demokratik dünyada var olan bazı kararları alıyoruz. Devletimiz kısmen de tanınıyor. Ben ülkemizin Birleşmiş Milletler üyesi olacağı günü göreceğimize inanıyorum'' dedi.

Aşuba, konuşmasına şöyle devam etti:
''Abhazya'yı asla tanımayacaklarını söyleyen ülkelere darılmıyoruz, çünkü bu tür açıklamaları ancak dar görüşlü politikacılar yapabilir. Bir devlet olmayı başaran Abhazya'da her türlü devlet enstitüleri faaliyet gösteriyor. Bizler çekişmelere açık olan, gerçek bir demokratik seçimler gerçekleştiriyoruz. Bu seçimler, üçüncü alternatif cumhurbaşkanlığı seçimleri olacaktır. Bizler en yüksek makam olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şeffaf geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz.''

Seçim öncesi adayların taleplerini de dikkate aldıklarını anlatan Aşuba, seçim yasasında yer almamasına rağmen söz konusu talepleri kabul ettiklerini belirterek, ''Çünkü halkımıza büyük değer veriyoruz, halkımız çok ağır bir yoldan geçti. Biz bu adımı, halkımızın iradesine yasa dışı müdahale etme olasılığını maksimum düzeyde engellemek için attık'' şeklinde konuştu.

Nugzar Aşuba, ayrıca seçimlerin istikrarlı ve güvenli bir ortamda geçmesini sağlamak amacıyla her türlü önlemlerin alındığını da kaydetti.

26 ağustos tarihinin Abhazya tarihinde en önemli günlerden biri olduğunu ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bu tarihe denk geldiğine dikkati çeken Aşuba, söz konusu tarihte ilk kez bir devletin Abhazya'yı tanıdığını belirterek, Rusya'nın 26 ağustos 2008 yılında Abhazya'yı tanıyan ilk devlet olduğunu hatırlattı.

Aşuba, ''Rusya'nın bu kararının Nikaragua, Venezuela, Nauru ve Vanuatu tarafından desteklenmesinden dolayı çok gururlu ve çok mutluyuz.'' dedi

Abhazya'yı tanıyan ülkeleri hiç bir zaman utandırmayacaklarını ifade eden Aşuba, ''Diğer ülkelerin de bizi tanıması için ne gerekiyorsa yapacağız. Davranışlarımız ve demokratik anlayışımızla bunu başaracağız.''diye kaydetti.

Abhazya'da en son 12 aralık 2009 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yine Sergey Bağapş kazanmış ve ikinci kez cumhurbaşkanı seçilmişti. Ancak Sergey Bağapş, 29 Mayıs 2011 tarihinde Rusya'nın başkenti Moskova'da akciğer tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybetmişti.

Abhazya'da 2014 yılının sonlarına doğru yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, Bağapş'ın vefatından dolayı 26 Ağustos'ta yapılmasına karar verilmişti.

Yarın yapılacak seçimlerde 3 aday, Başbakan Sergey Şamba, Cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüten Aleksandr Ankvab ve eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Abhazya Ulusal Birlik Forumu Partisi lideri Raul Hadjimba yarışacak.


Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 23:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35