banner39

Afganistan'daki çatışmalar sivilleri vuruyor

Afganistan'da yaşanan çatışmalarda 2015 yılında beş bine yakın sivilin öldüğü açıklandı

Kafkaslar 06.08.2015, 16:10 06.08.2015, 16:10
Afganistan'daki çatışmalar sivilleri vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'daki BM Yardım Misyonu'nun yayımladığı yıllık raporda, ülkedeki silahlı çatışmalarda yılın ilk altı ayında dört bin 921 sivil insan zarar gördüğü açıklandı. Bunlardan bin 592 kişi öldürüldü ve üç bin 329 kişi ise yaralandı.

Rapora göre ülkenin 2015 yıldaki sivil kaybı bu konuda rekor rakamların kaydedildiği 2014 yılın göstergelerine yaklaşmaktadır.

BM İnsan Hakları Ofisine göre Afganistan’daki sivil kayıpların yüzde 90 karadaki askeri operasyonlar, patlayıcı maddeleri kullanımı ve intihar saldırıları dahil terör hücumlarının neticesinde oluştu.

BM Afganistan Misyonu Başkanı Nicholas Haysom "Afganistan halkı bu uzun ve yıkıcı çatışmalardan çok muzdarip oldu. Rapordaki sivil halka karşı şiddetin korkunç sonuçları tarafları barışa ikna etmelidir” dedi.

Haysom çatışmalara katılmakta olan bütün tarafları sivil nüfusun korunması hakkındaki uluslararası insani hukuk kurallarına uymaya davet etti. BM raporunda sivil kayıpların yüzde 70'in hükümet karşıtı grupların eylemleri sonucunda ortaya çıktığı bildirildi.

BM çatışmalarda kadınlar ve çocuklar arasında ölüm ve yaralanmaların artmasından da endişe duyduğunu bildirdi. Rapora göre, 2015 yılın ilk altı ayında ülkedeki çatışmalarda kadın kurbanların sayısı yüzde 23, çocukların ise yüzde 13 arttı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?