AGİT'ten Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü kararı

AGİT Zirvesinde Azerbaycan'ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü ile ilgili bir karar kabul edildi

AGİT'ten Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapılan AGİT Parlamenterler Meclisi yaz dönemi toplantısında Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve sınırlarının dokunulmazlığı ile ilgili yeni bir karar alındığı bildirildi.

"AGİT bölgesi ülkeleri arasındaki ilişkilerde Helsinki ilkelerine bağlılık" başlıklı karar tasarısı AGİT Güvenlik ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Yardımcısı ve Azerbaycan Milli Meclisi milletvekili Azay Guliyev tarafından hazırlanmıştı.

Kararda Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'daki çatışmalardan duyulan derin endişe dile getiriliyor, bu çatışmaların çözümünün uluslararası hukuk ve normları, özellikle ülkelerin toprak bütünlüğü, egemenliği ve sınırlarının dokunulmazlığı ilkesine dayanarak çözülmesinin önemine dikkat çekiliyor.

Kararda yine bu çatışmalarda tarafların BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını uygulamaları ve Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’da göçe zorlananların şartsız olarak daha önce yaşadıkları yerlere dönmelerine izin verilmesi gerektiği bildirildi.

AGİT kararının önemli noktalarından biri halkların kendi kaderlerini tayin etme haklarının devletlerin toprak bütünlüğü, egemenliği ve ülkenin siyasi bağımsızlığına rağmen gerçekleştiremeyecekleri şeklinde.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 13:46
banner53
YORUM EKLE

banner39