AGİT'ten Kazakistan hükümetine kınama

AGİT hafta sonu düzenlenen protesto gösterilerinde gözaltına alınan gazetecileri için Kazakistan hükümetini kınayan bir bildirge yayınladı

AGİT'ten Kazakistan hükümetine kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Kazakistan’da protestolar sırasında gazetecilerin tutuklanmasını eleştirdi.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic Cumartesi günü Kazakistan’da protestolar sırasında gazetecilerin tutuklanmasını kınayan bir bildiri yayınlayarak tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Kazak yetkililere çağrıda bulundu.

Kazakistan’ın Almatı, Astana, Atyrau, Zhezkazgan, Karaganda, Çimkent ve Uralsk şehirlerinde geçen hafta sonu yapılan protestolar sırasında onlarca gazeteciler gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlar arasında Azatlık radyosunun dokuz muhabiri de bulunuyor. Bu gazetecilerin bir kaç saat sonra serbest bırakıldığı, ancak Kazak polisi tarafından gösteri sırasında çektikleri fotoğrafları yayınlamalarına izin verilmedi.

Kazakistan'da arazi yasasına karşı Cumartesi günü protestolar gerçekleştirildi. Almatı’da yüzlerce Kazak vatandaşı yetkililerin baskısına rağmen barışsal protestoya katılmak için şehirdeki Cumhuriyet meydanına toplandı. Ancak, meydan polis tarafından erken saatlerde gösteri yapılmaması için kapatılmıştı. İlerleyen saatlerde protesto gösterisine gelen onlarca kişi gözaltına alındı.

Protestocular hükümetin toprak reformunda tarım arazilerinin özelleştirilmesi ve yabancılara uzun vadeli kiraya verilmesini protesto ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 16:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35