Ahıska Türkleri'nin dönüş hayali yarım kaldı

Gürcistan, Avrupa'ya yükümlülüğünü yerine getirmek için sürgün edilenlere geri dönüş hakkı tanıdı; ama şartlar anavatana dönüşü zorlaştırıyor

Ahıska Türkleri'nin dönüş hayali yarım kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan, Rusya ve Orta Asya'ya sürülen Ahıska (Misket) Türkleri'nin Gürcistan'a geri dönüşü, sadece Gürcistan hükümeti için bir öncelik değil, aynı zamanda 1999'da üyesi olduğu Avrupa Konseyi'ne karşı yerine getirmek zorunda olduğu bir görev... Stalin döneminde evlerinden sürülen 100 binden fazla Misket Türkü'nün bugün sürgündeki sayısı en az 400 bini buldu.. Gürcistan hükümeti tarafından geri dönüşleri için verilen süre geçen yıl resmen sona erdi. Ancak, bir zamanlar evleri olan topraklarda artık çoğunlukla etnik Ermenilerin yaşıyor olması ve Gürcü yönetimin bir huzursuzluğu önlemek adına Misket Türkleri'ni ülkenin farklı bölgelerine yerleştirme kararı, geri dönüşler önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Misket Türkleri, ana vatanları Cavahet bölgesine, evlerine ve topraklarına dönmek istiyor. Geri dönüşler için verilen iki yıllık süre Temmuz 2010'da sona ermesine rağmen, Gürcistan hükümeti, Avrupa Azınlık Sorunları (ECMI) Merkezi'ne sadece 5 bin 841 başvuru yapıldığını bildirdi. Bu rakam sadece 9 bin 350 kişi demek.. Kültürlerinin ve dillerinin kaybolma tehlikesi altında olduğunu belirten Ahıska Türkleri, geri dönüş önündeki en büyük engellerden birinin de Gürcistan hükümeti tarafından talep edilen belgelerin çokluğu ve başvuruların cevaplanmasının uzun sürmesi..

Kimlik kartlarında "Gürcü-Hristiyan" yazılması şartı da birçok Müslüman Ahıska Türkü'nü sürgünde yaşamayı seçmeye yöneltmiş.

VATANDAŞLIK SORUNU

Yıllarca sürgünde vatandaşlık alma, iş bulma gibi sorunlar yaşayan bu halk, ana vatanlarına döndüklerinde de "mülteciler" olarak adlandırılmak istemiyor, kimlik belgelerinin verilmesini istiyor.
İki yıl önce Gürcistan vatandaşlığı için başvuru yapanların çoğu hala bir cevap bekliyor. Vatandaşlıkları olmadan, sağlık hizmetleri gibi temel hizmetlere erişimleri mümkün değil...

Ahıska ya da Misket Türkü diye bilinen toplumun akıbeti, uzun zamandır Gürcistan'da siyasi bir kavganın odağında...

Gürcistan hükümeti, Stalin döneminde evlerinden yurtlarından sürülen onbinlerce Misket Türkü'ne geri dönüş hakkı verdi, ancak muhalefetin de tepkileri yüzünden geri dönmek isteyenlere herhangi bir maddi destek sağlanmadı.

"MİSKET TÜRKÜ"

Ahıska ve çevresine, bölgede bulunan Rusların verdiği coğrafî isim olan Mesketya, bölge halkına da Mesketler.. Ahıska Türkleri Rusça'da ve kısmen İngilizce'de bu isimle anılmaya devam ediyor.
Gürcü Sovyet lideri Stalin tarafından mallarına, mülklerine el konularak sürgüne gönderilen halklardan biri olan Ahıska Türkleri, zorlu yolculukta büyük kayıplar verdi. Sağ kalanlar önce Sovyetler ve Orta Asya topraklarına, ardından Türkiye de dahil, dünyanın 4 köşesine dağıldı.

Gürcistan, Avrupa Konseyine girerken verdiği söz gereği sürgüne gönderilmiş olan Ahıska Türklerine geri dönüş hakkı tanıdı. Ancak ellerinden alınan malları ve toprakları ile ilgili bir iyileştirme girişiminde bulunulmadı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 09:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
muharrem cantaş
muharrem cantaş - 7 yıl Önce

Ahıskalı önderler ve STK başkanları zaten dönmüyorlar.hiçbirinin müracaatı bile yok.gariban insanların sırtından rant elde etmeye çalışıyorlar.gürcüler de bunu bildiği için vatan meselesini bu tür bir yasa ile ebediyen örtmeye ve tarihin tozlu rafların kaldırmaya çalışıyor.türkşye de buna alet oluyor maalesef.

Burhan ÖZKOŞAR
Burhan ÖZKOŞAR - 7 yıl Önce

Nereden çıkarıyorsunuz bunları? ECMİ denen kuruluştan aldıklarınızı buradan yazıyorsunuz da DATÜB (Dünya Ahıska Türkleri Birliği) çalışmalarını görmemezlikten geliyorsunuz. Muharrem Cantaş siz ise sallıyorsunuz, STK başkanlarının ne mücadele verdiğini ve Tiflis'te ne görüşmeler yaptıklarını biliyormusnuz? Sonra bu Misket Türkleri nereden çıktı? Var mı böyle bir millet? Kimin oyunlarıdır bu?..

Veysel VEYSEL
Veysel VEYSEL - 7 yıl Önce

Ahıska Türkleri'ne biraz saygınız varsa önce Misket ve Meshet kelimelerinin anlamını öğrenin. Ardından neden Ahıska Türkleri'ne bu kelimeleri yapıştırmak istiyorlar diye düşünün. Son olarakta bu yazının altına ekleyin. Tarihi şanlı benliğini yitirmediği için acılarla dolu olan bu halka biraz saygı gösterin lütfen.Yukarıda ki yazıdan bir alıntı sadece: "Misket Türkleri, ana vatanları Cavahet..."

banner39