banner39

AİHM'den Azerbaycan'a tazminat kararı

AİHM, Azerbaycanlı gazeteci Hajibeyli'ye işkence yapıldığını tasdikledi

Kafkaslar 25.11.2016, 17:48 25.11.2016, 17:48
AİHM'den Azerbaycan'a tazminat kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Azerbaycanlı gazeteci Mustafa Hajibeyli’nin kendisine insanlık dışı muamelesi yapıldığına dair yaptığı şikayeti onadı.

AİHM, Azeri hükümetine Mustafa Hajibeyli’ye 10 bin Euro manevi tazminat ve mahkeme masrafların karşılanması için 3 bin Euro ödemesine karar verdi. Azeri gazeteci mahkeme kararını yeterli görmediği bildirildi.

AİHM alınan kararı internet sitesinde 24 Kasım tarihinde yayınladı.

Demokrat gazetesinin editörü olan Hajibeyli, 2 Nisan 2011 tarihinde muhaliflerin protesto gösterisine gazeteci olarak katılmıştı. Azeri polisinin toplantıya düzenlediği operasyon sırasında çok sayıda muhalifle birlikte Hajibeyli’yi de gözaltına almıştı. Hajibeyli 8 saat polis merkezinde tutuklu bulunmuş ve gözaltı sırasında polis tarafından dabedilmişti.

AİHM kararında, "Azeri gazetecinin sağ elinde bulunan morluklar 9 Nisan 2011 yılında adli muayene sonucunda tescil edilmiştir" denildi.

Ancak Azerbaycan hükümeti konu ile ilgili AİHM'ye verdiği cevapta, bu darp izlerinin gözaltı sürecinden sonra verilmiş olabileceğini iddia etti.

AİHM ise Azeri mahkemesi ve soruşturma makamlarının iddia ettikleri şekilde Hajibeyli’nin yaralanmasının nasıl ortaya çıktığına dair somut deliller getirilmediği belirtti.

Azerbaycan hükümeti kendi muhaliflerine ve gazetecilere karşı baskı uyguladığı için yurt içindeki ve dışındaki insan hakları savunucuları tarafından devamlı olarak eleştiriliyor

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?