banner15

Aliyev, Putin'le Soçi'de görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev temaslarda bulunmak için gittiği Rusya'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Aliyev, Putin'le Soçi'de görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İki liderin görüşmesi, Soçi kentindeki Boçarov Ruçey devlet konutunda gerçekleşti. Görüşmenin ardından konuşan Putin, Azerbaycan ve Rusya arasındaki karşılıklı faaliyet alanının geniş olduğunu, dolayısıyla Aliyev'le düzenli olarak görüştüğünü açıkladı.

İki ülke arasındaki ilişkileri stratejik ortaklığa vurgu yapan Putin, "İlişkilerimiz hem politik hem de ekonomik olarak gelişmektedir. Geçtiğimiz yıl karşılıklı ticaret hacmi yüzde 34, hatta yüzde 34'ten fazla arttı. Bu çok iyi bir göstergedir. Fakat her zaman konuşacak konularımız vardır. Davetimi kabul ederek Rusya'ya geldiğinize çok sevindim" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de, Putin'le yaptıkları düzenli görüşmelerin iki ülke ilişkilerine hareket kazandırdığını kaydetti.

Aliyev, ikili ilişkilerin her alandaki gelişim düzeyinden memnun olduklarını vurguladı ve şunları söyledi:

"İlişkilerimiz tam ve etkili bir şekilde gelişiyor. Ticaret hacmimizdeki artış, ülkelerimizin ekonomilerindeki olumlu eğilimleri kanıtlamaktadır. Aynı zamanda ekonomik iş birliğimizin büyük potansiyele sahip olduğunu da göstermektedir. Ticaret hacmimizin önümüzdeki yıllarda da artacağına inanıyorum. Elbette bugün Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözüm süreciyle ilgili konuları ve bölgesel sorunları da müzakere edeceğiz. Bugünkü görüşmemizin ilişkilerimize ek etki sağlayacağına eminim."  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aliyev'le yaptığı görüşmenin ardından, Rusya olarak Dağlık Karabağ meselesinin barışçıl yoldan çözümüne mümkün olan her türlü katkıyı sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48