banner39

Amnesty'den Azerbaycan'a uyarı

Amnesty, Azerbaycan yönetimini uyararak muhaliflere karşı uyguladığı baskıyı durdurmaya çağırdı.

Kafkaslar 18.04.2011, 14:39 18.04.2011, 14:46
Amnesty'den Azerbaycan'a uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) Azerbaycan yönetimini muhaliflere karşı uyguladığı baskıyı durdurmaya çağırdı.

Common Dreams'den edinilen habere göre, Amnesty tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan yönetiminin dün muhalifler tarafından gerçekleştirilen gösterilere müdahale etmesi eleştirildi. Örgüt, Azerbaycan yönetiminin muhaliflere karşı baskıları biran önce durmasını ve barışçıl gösterilere izin verilmesi çağrısı yaptı.

17 NİSAN GÖSTERİSİ

Muhaliflerin gösteri talebini onlara Bakü dışında yer göstererek cevap veren yetkililer önlemleri erken saatten başlayarak almaya başladı. Şehrin merkezi "Sahil" parkı polisler tarafından çevrildi. Insanların parka girişi engellendi. Muhalifler parka girişin engellendiği için farklı sokaklara yöneldi. 

"Nizami" salonunun önünden parka doğru hareket etmek isteyen bir grup genç polis tarafından göz altına alındı. Tahminen 50kişinin gözaltına alınmasından sonra yirmi kişilik bir grup yürüyüşe devam etti. Ancak kısa bir süre içerisinde onlar da yakalandı.
 
Sadece muhalif medyanın değil iktidar ve yabancı medyanın temsilcileri de gözaltına alındı, faaliyetlerine engel olundu. Musavat gazetesi çalışanı, ANS, İTV, ve Azadlıg gazetelerinin çalışanları polis baskısı ile karşılaştı. Basın mensupları Şahveled Çobanoğlu, Natig Cavadlı ve Rövşen Hacıyev'in dövüldüğü iddia edildi. Isveç'li üç basın mensubu Charlie Laprevote, My Rohwedder Street, Charlotta Vijkström da polis tarafından yakalanarak karakola götürüldü. Daha sonra yapılan açıklamada yabancı gazetecilerden ülkeyi terketmelerinin istendiği belirtildi.

Bakü şehir valiliğinden yapılan açıklamağa göre 65 kişi göz altına alındı, 40'ının mahkemeye çıkarılacağı öne sürüldü. Ancak muhalefet temsilcileri toplam 165 kişinin göz altına alındığını duyurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?