banner39

Amnesty'den Bakü'ye baskı tepkisi

Uluslararası Af Örgütü Azerbaycan hükümetini planlanan protesto eylemine yönelik baskılar nedeniyle uyardı

Kafkaslar 08.03.2011, 13:02 08.03.2011, 16:04
Amnesty'den Bakü'ye baskı tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü Azerbaycan hükümetini, Cuma günü bir protesto gösterisi yapmaya hazırlanan eylemcilere uyguladığı baskıdan vazgeçmesi için uyardı.

Örgüte göre, eylemciler tutuklanıyor, işkence görüyor ve avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmiyor.

Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan bir eylemci, hükümet kuvvetlerinin, Orta Doğu'daki gösterilerden etkilenen gençleri yıldırmaya çalıştığını belirtti.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Bakü'deki Amerikan Büyükelçiliği de, hükümetin tüm tutuklamaları yasal çerçevede yapması, zanlıları muayeneden geçirmesi ve ayrıca avukatlarıyla görüştürmesi gerektiğini bildirdi.

AZERİ AKTİVİST KONUŞTU

Bu arada, Azerbaycan'da 11 Mart'ta düzenlenmesi planlanan Büyük Halk Günü eyleminin organizatörü Elnur Memmedli "media forum" sitesinin sorularını cevapladı. 1984 yılında Bakü'de doğan, Sumgayıt Özel Türk Lisesinden mezun olan Elnur Memmedli, Türkiye ve Fransa'da hukuk eğitim aldı. Şu anda Paris'te yaşayan Memmedli, hedeflerinin Azerbaycan halkının umutsuz bekleyişine son vermek olduğunu belirtti.

11 Mart tarihinde yapılacak eylemin şeklini ve mekanını halkın kendisinin belirleyeceğini ifade eden Elnur bu konuda kendilerinin bir talebi olmayacağını belirtti. Memmedli'ye göre, Azerbaycan'da çoğu insan yalnız ve güçsüz olduğunu hissettiği için siyasi düzeni değiştiremeyeceğine inanıyor.

"Halkın üzerinde büyük bir korku duygusu var. En basit haksızlık karşısında bile sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Biz bu sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçtik. Hükümet ise hemen endişeye kapıldı" diyen Memmedli, Azerbaycan'da ikamet eden tek organizatorun Bahtiyar Hacıyev olduğunu ve onun da göz altına alındığını beyan etti.

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?