banner39

Andican'da askeri tatbikat paniğe sebep oldu

Özbekistan’ın en dindar bölgesi sayılan Andican şehrinde askeri garnizonda yapılan tatbikat halk arasında paniğe sebep oldu

Kafkaslar 03.08.2015, 11:55 03.08.2015, 11:55
Andican'da askeri tatbikat paniğe sebep oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'da Fergana vadisinin önemli şehirlerinden Andican’daki askeri garnizonda 1 Ağustos günü birkaç güçlü patlamalar olduğu bildirildi.

“Ozodlik” radyonsun haberine göre, askeri depolardaki patlayıcı maddeler patlamalara neden oldu ve askerler tahliye edildi. Resmi kaynaklar bu patlamaların askeri eğitim sonucu olduğunu bildirdi.

Radyoya haber veren bir kaynak şehirdeki olay hakkında şöyle bilgi verdi:

"Ben 5-20 saniye aralıkla 7-8 patlama sesleri duydum. Özellikle 4-5 patlama çok güçlü sesle duyuldu. Bir buçuk saat sonra garnizon tarafa bir helikopter hareket etti. Söylentilere göre patlamalara ihmal ya da çok sıcak havalar neden oldu”.

Özbek istihbaratına yakınlığı ile bilinen 12news.uz sayfası 1 Ağustosta şehirdeki askeri birimler merkezinde güçlü patlamaların olduğunu doğruladı. Ancak hükümet kaynakları patlamaların askerlerin gerçeğe yakın tatbikatlarının sonucu olduğunu savundu.

Hükümetin resmi kaynakları, 2 Ağustos tarihinde yaptıkları açıklamada Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Acil Durumlar Bakanlığı ve Milli İstihbarat Hizmetinin birlikte Cumartesi günü Andican kentinde terörle mücadele askeri tatbikatı yapıldığını bildirdi.

Tatbikat sırasında sözde teröristler askeri garnizonun bir kısmını işgal ettiler ve askerler ise modern silahları kullanarak saldırganları yok etti. Tatbikat devamında yakın çevredeki vatandaşları tahliye operasyonları da denemeden geçirildi.

Hükümet kaynağı haberinin önemli noktası “bu tatbikatın gerçeğe yakın koşullarda yapılması” idi. Daha önce Özbek yetkilileri bu tür açıklamalarda bulunmamıştı.

Andican ili güvenlik kaynakları yaşananları "Hükümet Fergana vadisini istikrarsızlık merkezi olarak görüyor ve dolayısıyla bunu önlemek için çalışıyor" şeklinde yorumladılar.

2015 yıl 15Mayıs tarihinde Özbek askerleri zırhlı araçların katılımıyla Fergana ilinde ani operasyonlar yapmış ve yerli halk arasında paniğe neden olmuştu.

Özbekistan’ın en dindar bölgesi sayılan Fergana vadisinin Andican şehrinde 2005 yılında 20 bine yakın kişi bir sivil protestoya katılmış, ancak Kerimov hükümeti bu ayaklanmayı kanlı şekilde bastırmıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?