banner15

Arsen Kanokov: Direniş daha da güçlenebilir

Kabardey- Balkar lideri, göreve gelir gelmez bölgedeki direnişin güçleneceği uyarısı yaptı

Arsen Kanokov: Direniş daha da güçlenebilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kabardey Balkar devlet başkanı Arsen Kanokov, yemin töreninin ardından ilk demecini Rus Kommersant gazetesine verdi. Bölgede yaşanan son olayları değerlendiren Kanokov , 1 Mayıs'tan bu yana yaşanan saldırıların nedenini, federal merkez ve yerel yönetime güvenin azalması olarak gösterdi.

Saldırıların Kabardey Balkar'da rejim değişikliğini hedeflediğini iddia eden Kanokov, "Kuzey Kafkasya yönetimlerinin saldırı yapmamaları için direnişçilere para ödediği" iddialarını ise yalanladı. Kabardey Balkar başkanı, çeşitli grupların liderleri ve gençlerle görüşmeler yapmasına rağmen direnişin ortadan kaldırılması yönünde etkili bir çözüm bulamadığını da itiraf etti.

Doksanlı yıllardan günümüze kadar bölgede yaşanan olaylara atıfta bulunan belirtti. Kanokov şunları söyledi:

"Bugün toplumun yaşadığı sorunlar bizim aleyhimize işliyor. Bu doksanlı yıllarda yaşananların sonucu. SSCB ortadan kalktı ve onunla beraber eski ideoloji de yok oldu. Yeni bir ideoloji ise sunulmadı. Aileler yaşamlarını sürdürebilmek için daha çok çalışmak zorunda kaldı ve çocukların eğitimi ikinci plana itildi. Çeşitli akımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu arada şunun da ifade edilmesi gerekiyor ki, Kuzey Kafkasya'da sayısız yabancı istihbarat birimleri faaliyet göstermekte ve sorun yaşanmaması imkansız gözüküyor. Medya da bu enfarmasyon savaşında yer alıyor."

"BİRİLERİ KAFKASLAR'I RUSYA'DAN AYIRMAK İSTİYOR"

Kanokov birilerinin Kuzey Kafkasya'yı Rusya'dan ayırmak için özel bir çaba sarfettiğini de ileri sürdü. Gazeteye yaptığı açıklamada açıkça belirtmese de bu güçlerin Kremlin sarayı içinde de etkili olduğunu ima etti. Bölge Müslüman Dini İdarelerinin faaliyetini de eleştiren başkan, çalışmaların yetersiz olduğunun altını çizdi ve inançlı Müslümanlara karşı 2005 yılında olduğu gibi baskı yapılmaması için çalıştıklarını belirtti.

Bölge emniyet birimlerinin çalışma şeklini eleştiren Kanokov, inançlı insanların fişlendiğini ve bunun ileride büyük sorunlar doğurmaya devam edeceğini ifade etti. Bunun yanı sıra, hem hükümet hem de emniyet birimleri içerisinde yolsuzluğun artmakta olduğuna ve bu durumun son yirmi yıl içerisinde düzeltilemediğine vurgu yapan Kanokov, emniyet birimlerinin kendisine değil Moskova'ya bağlı olduğunu ve bunun olumsuz sonuçlarının fark edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48