Atambayev CASA-1000 açılışında yok

Kırgızistan Devlet Başkanı, Orta Asya için önemli olan CASA-1000 açılış törenlerine bir gün kala programa katılmayacağını söyledi

Kafkaslar 12.05.2016, 14:41 12.05.2016, 14:41
Atambayev CASA-1000 açılışında yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev'in, Duşanbe’de yapılacak olan CASA-1000 elektrik iletim projesi açılış törenine katılmayacağı açıklandı.

Tacikistan, Afganistan, Pakistan ve Kırgızistan hükümet yetkililerinin katılımıyla CASA-1000, 12 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

CASA-1000 açılış törenine katılmak için Duşanbe’ye gelen Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Tacikistan'ın Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ile resmi görüşmeler yaptı.

2020 yılına kadar tamamlanması planlanan CASA-1000 projesi Kırgızistan ve Tacikistan’da üretilen elektriği Afganistan ve Pakistan’a ulaştıracak. 12 Mayıs'ta Tacikistan’ın güneyindeki Tursunzade şehrinde yapılacak olan açılış törenine 4 ülke lideri katılacak.

2018 yılına gelindiğinde Kırgızistan ve Tacikistan’ın kendi ihtiyaçlarından fazla olan elektriği komşu ülkelere satılması planlanlanıyor. Toplam maliyeti 1 milyar 100 milyon dolar olan bu projeye birçok uluslararası kuruluş ve finansal kurum katkı sağlıyor.

Orta Asya ülkeleri arasında Sovyetler zamanında merkezleştirilen su ve enerji sistemleri, bu ülkelerin bağımsızlığından sonra Orta Asya ülkeleri arasında büyük çekişme alanı haline geldi.

Enerji anlamazlığının yoğun olduğu bölgede Özbekistan, Tacikistan’daki Rogun ve Kırgızistan’daki Kambarata hidroelektrik istasyonlarının inşasına kesin olarak karşı çıkıyor.

Özbek lider İslam Kerimov bölgedeki su sorunlarından dolayı Orta Asya ülkelerinde savaş yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?