banner39

Avrupa ve Rusya'nın Azerbaycan mücadelesi

Avrupa Birliği ve Rusya önümüzdeki günlerde Azerbaycan'a ayrı ayrı önemli ziyaretler gerçekleştirecek. Ziyaretlerin, Azerbaycan konusunda tarafların birbiriyle güç yarışı içerisine girdiklerinin göstergesi olduğu belirtiliyor

Kafkaslar 10.06.2014, 16:36 10.06.2014, 17:17
Avrupa ve Rusya'nın Azerbaycan mücadelesi

İbrahim Ali-Dünya Bülteni-Bakü

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Rusya Azerbaycan konusunda birbiri ile yarışıyor. Her iki taraf da Azerbaycan'ı kendi safına çekmeye çalışıyor. 

Önümüzdeki günler içerisinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun iki günlük Bakü ziyaretinin gerçekleşeceği açıklandı. Barosso'nun ardındansa Rus delegelerin Azerbaycan’ın başkentine çıkarma yapması bekleniyor. 17-18 Haziran tarihlerinde Ruay Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sonrasında ise başbakan yardımcısı Dmitri Rogozin başkanlığındaki delegelerin Azerbaycan’da resmi temaslarda bulunacağı ifade edildi.

Ziyaretleri değerlendiren gazeteci ve hukukçu Eynulla Fetullayev Azerbaycan’ın jeopolitik gelişmelerin merkezinde yer aldığını ve modern dünya haritasının büyük bir hızla değiştiğini bildirdi.

Barosso'nun Bakü ziyareti “doğu iş birliği” projesini kurtarma çabası olarak görülüyor. Fatullayev günümüzde Ukrayna’da yaşanan olayların bu proje içerisinde yer alma çabasının sonucu olduğunu ve Azerbaycan’ın da geleceğinin önemli ölçüde bu konudaki tercihe bağlı olabileceğini ifade etti.

Caspian İnternational Broadcasting Company (CIBC) uluslararası televizyon şirketinin analistlerine göre Rus delegeler ise Bakü’de Ermenistan’ın Avrasya Ekonomi Konseyine üyelik konusunu masaya yatırmayı düşünüyor. Bunun yanı sıra Azerbaycan’ın da konseye üyelik teşviklerinin yapılacağı da öne sürüldü.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev iktidarının ise Rusya ile AB arasında tercih yapmadan ziyade hem kuzey komşusu hem de batılı ülkelerle yakın iş birliğine devam edeceği tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?