banner15

Aydınlardan iktidara başörtüsü tepkisi

Yasak olmamasına rağmen bazı üniversitelerin başörtülüleri almamasına aydınlar tepki gösterdi

Aydınlardan iktidara başörtüsü tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan'da her eğitim yılının başında yaşanan üniversite ve okullardaki başörtülü öğrencilere yönelik yasakçı uygulamalar sıkıntılara neden oldu. Toplumun çeşitli kesimlerinden gelen sert tepkiler sonrasında yasal olmayan yasak uygulanamadı, ancak tartışmalar devam ediyor.

Azeri lehçesinde 'Ziyalı' olarak adlandırılan aydınlar, olmayan bir yasağı uygulamak isteyen Aliyev iktidarına tepki gösteriyor. Yeni Musavat gazetesi genel yayın yönetmeni Raud Arifoğlu ve milletvekili Penah Hüseyin, okullarda başörtüsü yasağının bulunmadığını ve bunu uygulamak isteyenlerin büyük bir yanlış içinde olduğunu ifade etti.

Milletvekili İkbal Ağazade de Azerbaycan yasalarının okullarda başörtüsü takılmasını yasaklamadığına dikkat çekti. Milletvekili ve Musavat partis başkan yardımcısı Arzu Semedbeyli, başörtüsünü yasaklamaya çalışan üniversite rektörlerinin ve okul müdürlerinin yetkilerini aştığını belirtti, bu gibi insanların hukuk önüne çıkarılması ve sorumluluklarının hatırlatılması gerektiğini söyledi. Siyasi uzman Zerdüşt Alizade ise ülkenin mahkeme ve hukuk sisteminin sorunlarını gündeme taşıyarak, yargının hak ve hukuk içinde çalışmadıklarının altını çizdi, bu tür yasadışı uygulamada bulunanların cezalandırılamadığına dikkat çekti.

Uzmanlara göre, Azerbeycan üniversitelerinde başörtülü öğrencilerin sayısı fazla olmamasına rağmen sorun olarak görülmeleri sıkıntılara neden oluyor. Ülkede camilerin kapatılması ve ezanın yasaklanması gibi uygulamalar da tepkilere neden olmuş, hükümet geri adım atmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
sabir
sabir - 10 yıl Önce

birilerini taklit ediyorlar ama........

banner39

banner50

banner47

banner48