banner39

Azerbaycan 94 yaşında

Azerbaycan'daki 28 Mayıs törenlerinde yapılan konuşmalarda kanayan yara Karabağ sorunu vurgulanıyor.

Kafkaslar 28.05.2012, 13:49 28.05.2012, 13:49
Azerbaycan 94 yaşında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk ve İslam dünyasında ilk Cumhuriyet rejimiyle yönetilen devleti Azerbaycan 94 yaşında...

Azerbaycan’ın beşkenti Bakü ve bölgelerde 28 Mayıs Cumhuriyet Günü törenleri düzenleniyor. Törenler devlet yetkililerinin yanı sıra muhalifler tarafından da organize edilmekte. Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev ve eşi “Buta” sarayında hükümet temsilcileri ve aydınları kabul etti. Törene katılan bilim adamları arasında Karabağ, Nahçihan ve İrevan hanlıklarının tarihi konusunda eserler yazmış aydınlar da bulunmaktaydı.

Bilim adamları Yakub Mahmudov, Kerim Şükürov, Tefik Mustafazade, Nazim Mustafayev ve diğerlerine Azerbaycan kültür ve tarihine göstermiş olduğu hizmetleri dolayısıyla devlet başkanı tarafından ödüller verildi. Bunun yanı sıra devlet başkanı Aliyev Bakü’nün İstiklaliyet sokağında bulunan “Azerbaycan Halk Cumhuriyeti” anısına inşa edilmiş anıtı da ziyaret etti. Bakü Şehir Valiliiği akşam saatlerinde halka açık konserlerin düzenleneceğini duyurdu.

Cumhuriyet Günü muhalifleri de bir araya getirdi. Alternatif Meclis (İctimai Palata) Koordinasyon Birimi üyeleri Halk Cumhuriyetinin kurucusu Emin Resulzade’nin Novhani köyündeki anıtı önünde bir araya geldi. Koordinasyon birimi üyesi Azerbaycan Halk Cephesi partisinin başkanı Ali Kremlin toplantı sırasında bir konuşma yaparak iktidar aleyhinde sert eleştirilerde bulundu. "İktidar halkımızın seçimi ile başa gelmedi" diyen muhalif lider, vatandaşlar üzerindeki baskı ve kısıtlamaların sürdüğünü söyledi, milli servetin "bir grup" tarafından yağmalandığını savundu. Konuşmalarda sık sık işgal altındaki Karabağ bölgesi hatırlatılarak, mevcut iktidarın bu gibi sorunları çözemeyeceği savunuldu.

Benzer konuşmalar Azerbaycan Demokrat Partisi başkanı Serdar Celaloğlu, Musavat başkanı İsa Kamber ve diğer muhalif siyasi liderler tarafından da yapıldı. Muhalif liderler konuşmasını tamamladıktan sonra bir grup vatandaşla beraber yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe destek veren vatandaşlar iktidar yetkililerinin “istifa” etmesini talep etti.

SANCILI KURULUŞ

Azerbaycan'ın kuruluş öyküsü Bolşevik Rusyası ve Ermenilerin Türkleri Kafkaslar'dan çıkartma amacıyla 1917'de artırdığı saldırılar ve soykırım ile başladı.
Osmanlı İmparatorluğu, Kafkaslar'da yaşanan katliama duyarsız kalmadı.

Nuri Paşa komutasındaki düzenli ordu Azerbaycan'a gitti. "Kafkas İslam Ordusu" 25 Mayıs 1918'de Gence'ye girdi.

28 Mayıs'ta da Tiflis'de Mehmet Emin Resulzade liderliğinde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edildi.

Kafkas İslam Ordusu 15 Eylül 1918'de de Bakü'ye girerek işgal ve soykırımı tümüyle sona erdirdi.

Ancak ordunun Kafkaslardan çekilmesinden sonra 28 Nisan 1920'de Azerbaycan, bu sefer Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Azerbaycan 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuştu.

Bu tarihten beri, 28 Mayıs Azerbaycan'da 'Bağımsızlık ve Cumhuriyet Bayramı' olarak kutlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?