banner15

Azerbaycan adım adım savaşa hazırlanıyor

Siyasilerin Dağlık Karabağ konuusndaki söylemleri ve artan askeri harcamalar Bakü'nin savaş seçeneğini ciddi ciddi düşündüğünü gösteriyor

Azerbaycan adım adım savaşa hazırlanıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Azerbaycan Ermenistan ile Dağlık Karabağ savaşını 18 yıl önce kaybetti. Bölgenin jeopolitik ve ekonomik gerçeklikleri o tarihten bu yana köklü bir şekilde değişti. Petrol ve doğalgaz sanayisinin gelişmesi ve Avrupa’ya enerji kaynaklarının satılması ile beraber Azerbaycan’ın bölgedeki etkisi büyük bir hızla artmaya başladı. Bu süreç hala devam ediyor.

Azerbaycan ekonomi sisteminin güçlenmesine paralel olarak ülke yönetiminin sert açıklamaları da artıyor. Azeri liderler Dağlık Karabağ sorununun güç kullanılarak çözülebileceğine dair çok sayıda açıklamada bulundu. Örneğin Azerbaycan savunma bakanı Sefer Ebiyev “Şu anki şartlar göz önünde tutulduğu zaman askeri gücümüzün kuvvetlenmesi ve sonrasında da işgal altındaki topraklarımızın kurtarılması doğal bir süreç. Bunun nasıl yapılacağı ise bilinen bir gerçek” ifadesini kullandı.

Devlet başkanı İlham Aliyev de zaman zaman savaş söylemlerini kullanmakta: “ Sadece hava savunma sistemi satın alınmayacak. Bunun yanı sıra savaşabilmemiz için tanklar, askeri uçaklar ve çeşitli modern silahlar da satın alınacak. Ermenistan’ın düşüşü gün geçtikçe daha da hızlanıyor. Azerbaycan’ın yükselişi ise devam ediyor. Her gün zafer bayramına daha da yaklaşmaktayız. Azerbaycan bayrağının Hankendi ve Şuşa’da bulunacağı günler gelecektir.”

Modernizasyon ve askeri sanayi

Savunma sanayisi bakanlığının kurulması ve askeri bütçenin artması Azerbaycan’ın silahlanmaya ve askeri gücünü geliştirmeye verdiği önemin göstergesi olarak kabul edilebilir.

Azerbaycan başbakanı Artur Rasizade’nin sözlerine göre son sekiz yıl içerisinde Azerbaycan askeri harcamalarını 20 misli artırdı. 2012 yılında savunma harcamaları toplam 1 milyar 770 milyon dolara ulaştı. Bu rakam 2011 yılı ile kıyaslandığı zaman yüzde 1.2 oranında artış anlamına gelmekte. Ermenistan’ın 2011 yılında 350 milyon dolar, 2012 yılında ise 400 milyon dolar savunma harcaması yaptığının hatırlatılmasında fayda var.

Azerbaycan askeri sanayi bakanlığının kurulmasından sonra ilk hedef olarak SSCB döneminde mevcut sanayinin yeniden oluşturulması kondu. Devlet yetkilileri fabrikaları yeniden çalıştırmaya başladı. 31 silah üretim fabrikası kurulmuş oldu.

Askeri fabrikalarda çeşitli silahlar, zırhlı araçlar, mayınlar ve diğer silahlar üretilmeye başladı. Bunun yanı sıra NATO standartlarına uygun olduğu ifade edilen “Zefer”, “İnnanm,” “Zefer-K” tabancaları da üretiliyor. Askeri uzmanlar 2009 yılından başlayarak Türkiye ve İsrail şirketleri ile aktif bir şekilde iş birliği yapmaya, SSCB’nin eski T-54 ve T-55 tankları geliştirilmeye ve yeni askeri taşıma araçları hazırlanmaya başladı.

İsrail’in Elbit Systems şirketine ise T-72 tanklarının modernizasyonu çalışmalarına katılması teklif edildi. Şirketin desteği ile yeni Azeri tankları da üretilmeye başladı.

Azerbaycan askeri malzeme ve silah ihtiyacını kendisi karşılayabilme sürecine geçti. 2010 yılının Aralık ayında savunma sanayisi bakanı Yaver Camalov zırhlı araçları yurt dışından satın almamak için önemli hamlelerde bulunulduğunu ve modernizasyon çalışmalarının da devam ettiğini belirtmekteydi.

Azerbaycan savunma sanayisi bakanlığı ile BAA’nın “Al-Asbar Auto İndusties” arasında IDEX-2011 Abu-Dabi sergisinde ön anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre şirketin özel tim araçlarından birisi Azerbaycan’a getirilecek ve burada test edilecekti.

Yaver Camalov'un verdiği bilgiye göre, testlerin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda araçlar Bakü’de imal edilmeye başlanacak. NovostiNK.ru ajansı ise, Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev’in Ukrayna ziyareti sırasında ortak askeri helikopter üretimi kararı alındığını duyurdu. Ukrayna başbakanı Azarov bu konuda İlham Aliyev’e teklif götürdüklerini ve devlet başkanından olumlu cevap aldıklarını ifade etti.

2012 yılının Mart ayında “geleceğin askeri” isimli projenin uygulanacağına dair haberler de ortaya atıldı. İddiaya göre yeni kurulacak birimlere ulaşım araçları, kameralar, standart silahlar, termal görünüm aletleri temin edilecek. “Geleceğin askeri” projesinin değerinin 30-80 bin dolar olacağı tahmin edilmekte.

2011’de İsrail başkent Bakü yakınında insansız keşif uçaklarının imal edileceği fabrika inşa etti. Azerbaycan Orbiter uçaklarının imalını başarılı bir şekilde tamamladı ve Aerostar’ın üretimi için hazırlıklara başlandı.

Silahların satın alınma süreci

Silahların yurt dışından satın alınması için de önemli kaynaklar harcanmakta. 1994 yılında savaşın kaybedilmesinden sonra silahlanma yarışı aktif bir şekilde yürütülmeye başladı. RS30 “Grad”, X-25 ve X-29 füzeleri satın alındı.
Azerbaycan ordusunun modernizasyonu çalışmalarında insansız keşif uçaklarının satın alınması önemli bir yer işgal etmekte. İsrail’den “Orbiter” ve “Aerostar” uçakları satın alındı. Uçaklar Azerbaycan Ermenistan sınır bölgelerindeki çatışmalar sırasında kullanılıyor.

2010 yılının rakamlarına göre Ukrayna helikopterlerini en fazla satın alan ülke Azerbaycan oldu. Azerbaycan 12 Gürcistan ise 8 helikopter satın almıştı. Bunun yanı sıra 2010 yılında Ukrayna Azerbaycan’a 27 uçak da satmıştı.

BM’nin 2009 yılı rakamlarına göre Azerbaycan Belorus’tan 9 “Pion” 2S7 silahını, Ukrayna’dan 29 2S1”Gvozdika”, 6 2SK “Akasiya” satın alındı.

2009’da Azerbaycan Ukrayna ve Belorus’tan yeni savaş uçakları satın alındı. 9 “Su-25” Belorus’tan, 1 “MiG-29UB” savaş uçağı ve 11 “Mi-24” savaş helikopteri satın alındı.

2012 yılının ilk baharında Azerbaycan ile İsrail’in “Rafael” şirketi arasında “Spike-SR” ve “Spike-LR” füzesinin satın alınmasına dair anlaşma imzalandı. Ayrıca “Elbit Systems” şirketi ile de “Cardom” silahının satışına dair anlaşma yapıldığı duyruldu.

Kısa bir süre önce ise Azerbaycan savunma bakanlığı ile İsrail arasında yeni bir anlaşma daha imzalandı. Anlaşmaya göre İsrail Azerbaycan’a 1.6 milyar dolar değerinde silah satacak. Silahlar içerisinde insansız keşif uçakları ve modern hava savunma sistemleri de bulunmakta.

Ukrayna’nın askeri sitesi mil.in.ua’da yer alan habere göre Doneçk savunma fabrikası “Topaz” ile Azerbaycan arasında silah satışına dair anlaşma imzalandı. Uzmanların görüşüne göre taraflar “Kolçuka” radyoteknolojisinın satışına dair karar verildi. Kolçuka havada, karada ve suda hareket eden hedeflerin yerini bulmaya yardım ediyor, bu sırada gizli kalabiliyor.

Azeri uzman Üzeyir Caferov sitede yer alan haberi yorumlayarak Ukrayna ile Azerbaycan devlet yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin stratejik ortaklık ile sonuçlanabileceğini ifade etti. Onun sözlerine göre Ukrayna’da askeri eğitim görmüş subayların şu anda Azeri ordusu içerisinde üst düzey göreve gelmesi de bunun göstergesi olarak kabul edilebilir.

Uzmanların görüşü

Azerbaycan Milli Güvenlik ve Savunma Biriminin uzmanı Bakü Devlet Üniversitesinin siyasi bilimler bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Zülfali İbrahimov, Karabağ sorununun çözümü için savaş seçeneğinin kullanılabileceğini belirtiyor. Rus askeri uzman Anatoliy Çıganok ise Dağlık Karabağ’ta yaşanabilecek bir savaşın üçüncü dünya savaşına dönüşebileceğini iddia ediyor. Onun sözlerine göre NATO’nun Azerbaycan’ı Rusya’nın ise Ermenistan’ı desteklemesi durumunda üçüncü dünya savaşı başlayabilir. Ermeni uzman David Camalyan ise Ermenistan’ın pasif savaş döneminde yaşadığını belirtiyor. Onun sözlerine göre Ermenistan askeri gücünü artırma çabası içerisinde ve bununla da Azerbaycan’ın geri adım atmasını temin etmeye çalışmakta.

Azerbaycan’ın modern silahlar satın alması ve askeri üretime başlaması bölgenin yeni gerçeklerini ortaya çıkarıyor. Azerbaycan’ın bölgede güç kazanması İran etrafında yaşanan gelişmelere paralel olarak devam ediyor. Bazı uzmanlara göre İran krizinin savaşa dönüşmesi durumunda Azerbaycan işgal altındaki topraklarını kurtararak dünya kamuoyu tarafından tanınan sınırlarına geri dönebilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 16:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
veli türkeli
veli türkeli - 8 yıl Önce

azerbaycandaki dikta rejimin ermenistanla savaşmaya hiç niyeti yok niye savaşsın aliyev hanedanı ne güzel oturup yiyor niye başını belaya soksun garabağ bu rejime lazım deyilki yılık petrol geliri 50 milyar dolardır azerbaycandaki rejim bu paranın tümünü çalıyor niye savaşsın savaşamaz çünkü rusya faktörü var her şeyiyle rusyaya bağlı dikta rejim bu riski göze almaz

Ismixan
Ismixan - 8 yıl Önce

Azerbaycan Askeri harcamasi 2011 son 3 milyar 2012 ye ise 4.4 milyara ulastirilacak.....

baku_oglani
baku_oglani - 8 yıl Önce

azerbaycan prezidentide istiyrki qarabagi olsin turkiyeden durub gic gic mesajlar yazmayin...azerbaycan karabagi olacaq her seyin vaxti var

ALPER
ALPER - 8 yıl Önce

Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerini çok ileriye taşıyıp Rusya için vazgeçilmez komşular olursa ve kafkasyada Rusların endişelerini giderebilirlerse karabağ problemi çözülür.Azerbaycan' ın Türkiye' den başka dostu yok RUSYA IRAN ABD AB ÇİN savaş durumunda hepside ermenistanın tarafını tutarlar.işte buyüzden Türkiye ve Azerbaycan ekonomik ve askeri bakımdan çok güçlü olmak zorundalar.

Royal
Royal - 7 yıl Önce

Once iranda olan topraklarimizi alicaz sonra ermenistan sikisacak soldan Turkiye yukaridan Gurcistan Sagdan ve asagidan Azerbaycan ermenileri sikisdiricak Karabagi geri alacagik tum Turkiye ile Azerbaycanin yolu acilacaq Turkler birlesecek Turkler 2020 ci yilda tum dunyanin cekineceyi birliyi kuracaq butun muslumanlar Turklere qosulacaq bak o zaman hickimse karsimizda dayanamayacak.Insallah

Polatik
Polatik - 7 yıl Önce

Selamim Aleykum. Ben bir kisi Aliyevlerin hanedanligi ile yazdigi kanitliyorum ben Bir Azeri olarak soyluyorum bunlarin derdi karabag deyil biliyormusunuz neden? Cunku savas zamani bizim askerler sehirler ve kasabalari dusman elimden aliyordu ve " Yukarin emir geliyordu orayi terkedin ve shu noktaya haraket edin" ve uzerinden saatler geciyor haber geliyor ku az once fet etdiyimiz yer artiq dusman elinde HEMDE TEK KURSUN ATMADAN!!! Aliyevler KARABAGI satarak koltuga geldiler.

banner39

banner50

banner47

banner48