banner39

Azerbaycan AP ile tüm ilişkileri kesti

Avrupa Parlamentosu (AP)'nun Azerbaycan’da insan hakları durumunu eleştiren bir kararı kabul etmesinin ardından dün cumhurbaşkanı aliyev tarafından AP ile ilişkilerin sonlandırıldığı açıklaması yapıldı

Kafkaslar 03.06.2016, 14:22 03.06.2016, 15:03
Azerbaycan AP ile tüm ilişkileri kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi,

Bakü'de Avrupa Parlamentosu heyetini kabul eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Avrupa Parlamentosu arasındaki ilişkilerin sona ermesi nedeninin AB’nin ülkesine karşı "hakaret dolu açıklamaları ve asılsız kararları” olduğunu söyledi.

İlham Aliyev, "Hakaret dolu açıklamalar ve kesinlikle asılsız kararlarının kabul edilmesi bizim Avrupa Parlamentosu ile ilişkileri kesmemizin ana nedenidir. Şu anda ülkemizin Avrupa Parlamentosu ile herhangi bir ilişkisi kalmamıştır ve bu Azerbaycan’ın suçundan dolayı olmadı. Biz sadece kendi adil konumumuzu savunduk” dedi.

Azeri lider Avrupa Parlamentosu başkanı ve başkan yardımcısının Azerbaycan karşıtı güçlerin bir parçası olduklarını ve onların saldırgan ifadelerinin ve iftiralarının Azerbaycan ve AB arasındaki ilişkileri çıkmaza soktuğunu da söyledi.

Aliyev, "Bu yıkıcı güçler politikasını değiştirmedikçe Azerbaycan Avrupa Parlamentosu ile ilişkilere yeniden başlamayacaktır” dedi.

EADaily ajansının bildirdiğine göre, 10 Eylül 2015 yılında Avrupa Parlamentosu Azerbaycan’da insan hakları durumunu eleştiren bir kararı kabul etmişti. Bu kararda 'Azerbaycan'da insan hakları savunucuları ve gazetecilere baskının ve onlar arasında tutuklamaların arttığı belirtilerek, Azerbaycan'da mahkum edilen sivil toplum aktivistleri grubunun serbest bırakılması' talep edilmişti.

AB kararında insan haklarını ihlal eden Azerbaycanlı bazı üst düzey yetkililere karşı yaptırımlar uygulanması gerektiği de belirtilmişti.

AB kararına karşılık, Azerbaycan meclisi Avrupa Parlamenterler Meclisindeki faaliyetlerini durdurma kararı almış ve kendi yetkililerine karşı yaptırımlar uygulanması halinde Azerbaycan karşıtı politikalar yürüten Avrupa Parlamentosu üyelerinin ülkeye girişini yasaklayacağını bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?