banner39

Azerbaycan'da İran istihbaratının casus ağı ifşa edildi

Azerbaycan'da İran'ın özel servislerinin oluşturduğu casus ağı ifşa edildiği; bu kapsamda 5 kişi "devlete ihanet" suçundan gözaltına alındı.

Kafkaslar 14.11.2022, 10:59
Azerbaycan'da İran istihbaratının casus ağı ifşa edildi

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisince yapılan açıklamaya göre, Hazar Denizi Petrol Filosunda gemi kaptanı olarak görev yapan Zahir Asgerov isimli kişinin, İran'ın Kum kentinde dini eğitim aldığı zaman maddi çıkar karşılığında İran istihbaratı ile iş birliğine girdiği belirlendi.

Asgerov'un geçen zamanda Azerbaycan'da faaliyet gösteren yabancı şirketler, Hazar'da yapılan askeri tatbikatların yeri ve zamanı, petrol platformlarına taşınan yüklerle ilgili topladığı bilgileri telefonla veya bizzat İran'a giderek İran istihbaratına verdiği tespit edildi.

Elnur Resulov'un ise 2018'de tedavi amacıyla gittiği İran'da para karşılığında İran istihbaratı ile iş birliğine girdiği, sonraki süreçte akrabası Arif Resulov'la birlikte petrol ve doğal gaz hattının geçtiği arazilerin, hava limanlarında tutulan insansız hava araçlarının, tank ve çeşitli askeri araçların bulunduğu arazilerin, Bakü'de yapılan TEKNOFEST'te sergilenen araçların, askeri ve stratejik alanların, hava savunma ve radar sistemlerinin fotoğraf ve videolarını çekerek İran istihbaratına aktardığı belirlendi.

Bahtiyar Ağazade'nin de İran'da din eğitimi aldığı sırada İran istihbaratı ile iş birliğine girdiği, sonraki dönemde Azerbaycan'daki siyasi ve sosyal süreçler, askeri birliklerin yeri, çeşidi ve komuta kademesiyle ilgili topladığı bilgileri para karşılığında İran istihbaratına aktardığı belirlendi.

Mirhafız Ceferzade isimli kişinin de İran istihbaratıyla iş birliği yaptığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunan ve İran'da saklanan Orhan Memmedov'a askeri birimlerin lokasyonlarını internet üzerinden aktardığı tespit edildi.

Adı geçen 5 kişi "devlete ihanet" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?