banner39

Azerbaycan devlet radyo ve televizyonunun kuruluş yıl dönümü

Dinleyicilerine ilk kez 1926'da ulaşan Azerbaycan Devlet Radyosunun 90'ıncı, ilk yayını 1956'da yapan AZTV'nin ise 60'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlandı

Kafkaslar 03.11.2016, 21:46 03.11.2016, 21:46
Azerbaycan devlet radyo ve televizyonunun kuruluş yıl dönümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Devlet Radyosunun 90'ıncı, Azerbaycan Devlet Televizyonunun ise (AZTV) 60'ıncı yılı için kutlama programı düzenlendi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AZTV'nin, Haydar Aliyev Sarayı'nda düzenlediği programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Radyo Televizyon Kurulu Başkanı Nuşirevan Meherremli, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, sanat ve edebiyat adamlarıyla çok sayıda davetli katıldı.

Hasanov, yaptığı konuşmada, radyo ve televizyonun toplumsal hayattaki önemine değinerek, Azerbaycan devlet radyo ve televizyonunun halkın gelişiminde büyük rol oynadığını söyledi.

Kardeş ülke Türkiye'de radyonun 1927, televizyonun 1968, İran'da radyonun 1926, televizyonun ise 1959'da yayına başladığını dile getiren Hasanov, 1926'da radyo, 1956'da ise televizyon yayıncılığına başlayan Azerbaycan'ın bu konuda Müslüman Doğu'da birinci olduğuna işaret etti.

AZTV ve Azerbaycan Radyosunun Azerbaycanlıların vatanseverlik ruhuyla yetişmesinde büyük rol oynadığını belirten Hasanov, "Televizyon ve radyo aynı zamanda halkımızın geçtiği gelişme yolunun salnamesini oluşturuyor, koruyor ve gelecek nesillere ulaştırıyor." dedi.

Günümüzde iletişim sistemlerinin hızla geliştiğini ve internetin yazılı basınla televizyonun alanını daralttığını söyleyen Hasanov, "Buna rağmen Azerbaycan'da televizyon izleyicisi halen çok ve ülke nüfusunun yüzde 85'inin enformasyon ihtiyacı televizyon aracılığıyla gideriliyor. Bu yüzden vatandaşlarımız daha uzun yıllar televizyon izleyecek ve onun sunduğu mutlu anlardan zevk alacaktır." diye konuştu.

Programda, Azerbaycan Devlet Radyosu Orkestrası konser verdi.

Azerbaycan Devlet Radyosu ilk kez 6 Kasım 1926'da dinleyicilerine "merhaba" demiş, AZTV ise 14 Şubat 1956'da yayıma başlamıştı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?