Azerbaycan Ermeniler'e garanti verdi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Azerbaycan'ın Ermeni asıllı vatandaşlarına aynı hak ve özgürlükleri garanti ettiğini söyledi.

Azerbaycan Ermeniler'e garanti verdi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlarını ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik alanına yeniden entegre etme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 27. Bakanlar Konseyi Toplantısında konuştu.

'Azerbaycan vatandaşlarıyla aynı haklara sahip'

Bayramov, Ağdam, Kelbecer ve Laçin ilçelerinin Azerbaycan'a dönmesinden sonra bu bölgelerde yaşayan Azerbaycanlı ve Ermenilerin etnik kökenlerine bakılmaksızın eşit haklara sahip olacaklarının altını çizdi.

"Azerbaycan, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesi topraklarında ikamet eden Ermeni kökenli vatandaşlarını siyasi, sosyal, ekonomik alanına yeniden entegre etmeye kararlıdır ve ne olursa olsun tüm Azerbaycan vatandaşlarıyla aynı hak ve özgürlükleri garanti altına almaktadır. Eşit ve ayrımcı olmayan bir temelde etnik, dinsel aidiyetlerinin belirlenmesi. Azerbaycan Cumhuriyeti bu konuda sağlam bir yasal çerçeve sağlıyor ”diyen Bayramov, "Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü içinde birbirlerinin güvenliğine, etnik ve dini kimliğine saygı gösterilerek çatışmalardan etkilenen topraklarda Azerbaycanlı ve Ermeni sakinlerinin barış içinde bir arada yaşaması sağlanmalı ve sağlanmalıdır." ifadelerinde bulundu.

AA

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39