banner39

Azerbaycan-Ermenistan silahlanıyor; Ruslar kârlı çıkıyor

Güney Kafkasya bölgesinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan silahlanma yarışı zirveye ulaşıyor. Uzmanlar, iki ülkenin balistik füzelere ve roket sistemlerine yatırım yaptığı bir ortamdan Rusya'nın kârlı çıktığını belirtiyor.

Kafkaslar 28.11.2016, 12:15 28.11.2016, 12:25
Azerbaycan-Ermenistan silahlanıyor; Ruslar kârlı çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden silahlanma yarışı rekor seviyeye ulaşmış durumda. Çatışma ve güvenlik sorunları nedeniyle iki ülkenin yatırım yaptığı silahlanma yarışından Rusya'nın büyük kârlar elde ettiği belirtiliyor.

Savaş ve silahlar üzerinde yayın yapan ABD merkezli 'Warisboring'de bir yazı kaleme alan Sebastien Roblin, "Moskova her iki tarafa da yoğun silahlandırma yarışından karlı çıkma peşinde. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIRPI) raporuna göre, Azerbaycan'ın envanterinin yüzde 85'i Rus menşeili silahlardan oluşuyor. Ermenistan için de durum farklı değil, Ermenistan'a 200 milyon dolar silah kredi sağlayan Rusya, bu ülkeye satabileceği silahların listesini bir rapor olarak sundu" ifadesine yer verdi.

SİLAHLANMA YARIŞI BÖLGEYİ TEHDİT EDİYOR

Balistik füzeler, silahlı helikopterler, roket sistemleri ve hatta nükleer madde kaçakçılığı gibi durumlar, bölgeyi savaşın eşiğine getirdiği de belirtiliyor. Konuyla ilgili Sebastien Roblin, "İki ülke arasında demografik ve ekonomik güç farklar var. Ermenistan'ın 3 milyon nüfusuna karşılık, Azerbaycan'ın 10 milyon nüfusa sahip. Bununla birlikte Azerbaycan güçlü bir petrol ülkesi ve Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) Ermenistan'a göre iki kat daha fazla ve Azerbaycan'ın savunma bütçesine ayırdığı pay da bu oranla eşdeğer." ifadesine vurgu yapıyor.

RUSYA'NIN GERÇEK MÜTTEFİKİ ERMENİSTAN

Yazara göre, Ermenistan daha dezavantajlı durumdayken bile Azerbaycan'a tarihsel askeri başarıları söz konusu. Roblin konuyla ilgili "Rusya'nın Ermenistan'ı gerçek bir müttefik kabul ediyor ve iki ülke arasında yakın bir ittifak var. Mesela Ermenistan'ın Gyumri kentinde 5 bin Rus asker yer alıyor. Rusya için Ermenistan Orta Asya'nın köşesinde Rusya için tartışmasız bir bölgesel hegomonya anlamında" sözlerinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?